Ana sayfa Küresel Dünya Falcon 9 enkazı İngiliz adasına vurdu

Falcon 9 enkazı İngiliz adasına vurdu

2605
0

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) kargo göndermek için 28 Haziran günü Cape Canaveral’dan ateşlenen ve ateşlenmesinden 2 dakika 19 saniye sonra infilak eden Falcon 9 roketinin bir parçası, altı ay sonra İngiltere kıyısına vurdu.

Atlantik’te 6,500 kilometre sürüklenen 9,8 metre uzunluğundaki roket parçası, Scilly Adaları’ndan Tresco kıyılarında belirdi. Etrafı martılarla dolu olan enkaz, balıkçılar tarafından Tresco kıyısına çekildi.

The Falcon 9 was a failed attempt to get cargo to the International Space Station.

BBC’ye açıklama yapan Tresco Tekne Hizmetleri’den Joseph Thomas, ‘enkazı balıkların beslendiği balina ölüsü sandıklarını’ söyledi.

Falcon 9 enkazının, uzun yolculuğu boyunca binlerce midyeyle kaplandığı dikkat çekti. İngilizler nadir fırsatı değerlendirmek için enkazın olduğu noktayı hatıra fotoğrafı köşesine çevirdi.

Musk, konu hakkında Twitter’dan bir açıklama yapmış değil.

Önceki makaleHollanda’nın yeni hedefi: 2018
Sonraki makaleGörelilik Teorisi 100 yaşında
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.