Ana sayfa Dünya Unutulmayacak bir iyilik yaptıktan sonra öldü

Unutulmayacak bir iyilik yaptıktan sonra öldü

391
0
Okuma süresi: 2 dakika

Jamie-Lynne Knighten, 10 Kasım’da California, Oceanside kentindeki bir süpermarkete girdi. Beş aylık bebeği ve torbalarla kasaya gelen genç anne, bankamatik kartını evde unuttuğu için para çekememişti ve kredi kartını kullanmak istedi. Kartı güvenlik kontrolüne takılan Knighten, bankaya telefon ederek durumu çözmeye çalıştı. Sıra giderek uzarken bebeğinin ağlamaya başlamasıyla çaresiz kalan Knighten’a, genç bir adam yardım etmek istedi. Knighten ilk başta reddetse de içtenlikle yaklaşan adamı geri çevirmedi ve 200 dolarlık alışverişi tanımadığı biri tarafından ödendi.

Knighten nasıl geri ödeme yapabileceğini sorduğunda, genç adam ‘aynısını bir başkasına yapmasını’ istedi. Minnet dolu olan Knighten bu isteği kabul etti ve kendisine yardım eden kişiyle daha sonra temasa geçmek için ismini ve çalıştığı yerin adresini aldı.

Knighten, bir hafta sonra LA Fitness adlı spor salonuna telefon etti ve 28 yaşındaki Matthew Jackson ile görüşmek istedi. Spor salonunun müdürü ağlamaklı bir sesle Blake’in hayatını kaybettiğini söyledi. Blake, Knighten’a yardım etmesinin üzerinden 24 saat geçmeden aracıyla yol kenarındaki ağaçlara çarparak hayatını kaybetmişti.

Binlerce kişi mesaj attı

Duydukları karşısında neye uğradığını şaşıran Knighten, Facebook’a yazdığı mesajda, “Halen inanamıyorum. Onunla en azından bir kez daha karşılaşacağıma, sarılacağıma ve teşekkür edeceğime emindim. Artık bu imkana sahip değilim. Daha da kötüsü, artık hiç kimse onunla tanışma şansına sahip değil. Bu kalbimi kırıyor” sözlerini paylaştı.

Knighten’ın Facebook’ta paylaştığı mesajın ardından Jackson’ın ailesine dünyanın dört bir yanından taziye mesajları yağmaya başladı. Ailesi, İskoçya’dan Avustralya’ya kadar uzanan mesajlar karşısında hem şaşkına dönerken, acıları bir nevi olsun azaldı.

Fitness eğitmeni olan Jackson, tanımadığı herkese 200 dolar yardım edecek kadar zengin değildi ancak annesi LeeAnn Krymow’a göre ‘bu onun nasıl biri olduğunu tanımlayan bir yardımdı.’ Krymow, Phoenix’te büyüyen Jackson’ın bir gün yolda giderken arabayı durdurarak suyunu güneş altındaki bir dilenciye verdiğini anlattı.

Kederli anne, “İyilik yapmayı severdi. Özel bir insandı. Nazik, sevecen, akıllı ve iyi bir müzisyendi. Bu tür olayların neden yaşandığını anlayamıyorsunuz” ifadesini kullandı. Uzun süredir beraber olduğu sevgilisiyle San Diego’da evlenmeyi planlayan Jackson, Virginia’dan California’ya gelmişti.

Kanada’dan ülkesine dönüş yapan Knighten ise Facebook ve Twitter’da açtığı hesaplarla ‘Matthew’un efsanesini’ yaşatmak istediğini söyledi. Annesi, ‘imkanı olsaydı Matthew’un diğer insanlara örnek olacağını bilmesinden mutluluk duyacağını’ söyledi.