Okuma süresi: < 1 dakika

İnsan gözü olağan üstü bir organ ancak yine de bize çevredeki elektromanyetik sinyallerin sadece belli bir dalga boyu aralığında olanlarını görebilme yeteneği veriyor. Bu fark edilebilir aralığın dışında kalanları da görebildiğimizde dünyamızın nasıl görüneceğini tahmin etmek ise neredeyse imkansız idi. Ancak, yeni uygulama “Architecture of Radio” bizlere bu zevki tatmamızı sağlıyor.

Uygulama insanlara gerçekliği arttırılmış bir deneyim sunuyor. iPhone’unuzu veya iPad’inizi etrafınızda döndürdüğünüzde, cihazınız sanki daha önce göremediğimiz sinyallerin oluşturduğu yeni bir dünyaya açılan pencereymiş gibi davranıyor.

Küresel şekilli sinyaller kablosuz yönlendiricilerden ve baz istasyonlarından yayılıyor. Hatta bu uygulama ile üstünüzden geçen bir uyduyu bile yakalayabilmeniz mümkün.

Matrix teknolojisi yaklaşıyor…

Uygulama şu anda Hollandalı tasarımcı Richard Vijgen‘in Karlsruhe, Almanya’da açtığı sergide insanların kendisini denemesini bekliyor. Piyasaya çıkış tarihi olarak da, iOS sistemleri için Aralık 2015, Andorid cihazlar için ise Ocak 2016 belirtilmiş.

Vijgen’in kişisel internet sitesinde belirttiği gibi bu uygulama çıplak gözle görebildiğimiz sinyalleri bize göstermeyip sadece görünmez olanları görünür hale getirdiği için adeta dünyamızı tersine çeviriyor. Aslında bu yeni dünyayı görebilmek için ellerindeki tablet veya telefonların çerçevesinden uzaklara bakan, kendi etraflarında dönen insanları düşününce yavaş yavaş Matrix zamanlarının yaklaştığını söylemek pek de yanlış olmaz.