Ana sayfa Bilim Çevre 16 kurt, 11 bin 571 avcı

16 kurt, 11 bin 571 avcı

1234
0
Avrasya kurdu. [Wikipedia]
[wonderplugin_cond deviceinclude="Android"] [/wonderplugin_cond]

En sevilen ‘doğa sporlarından’ biri olan avcılık, dünyanın dört bir yanındaki vahşi yaşamı hızla tüketme noktasına getiriyor. Vahşi doğadaki hayvanların sayısı azalırken, avcı sayısı artmaya devam ediyor.

Norveçli yetkililerin açıkladığı rakamlara göre, 1 Ekim’de başlayan ve 31 Mart’ta sona erecek av sezonunda Avrasya kurdu (Canis lupus lupus) avlamak için kayıt yaptıran kişi sayısı 11,571. İskandinav ülkesinde avlanma izni verilen kurt sayısı ise 16. Norveç’te yaşayan toplam kurt sayısının ise 30 olduğu tahmin ediliyor.

Norveç Balıkçılık ve Avcılık Derneği verilerine göre, 2013-2014 sezonunda kurt avcısı sayısı 10 bin olarak belirmişti. Kurtların ardından gelen hayvan ise Norveç kahverengi ayısı. 10,930 kişinin avlamak için kayıt yaptırdığı ayının Norveç vahşi doğasındaki sayısı ise 18.

Norveç’te ‘en çok avlanmak istenen’ üçüncü hayvan, 141 tanesi için 10,820 avcının kayıt yaptırdığı ayı sansarı.

sandra_borch_004215,2 milyon nüfusunda 200 bin kayıtlı avcının olduğu Norveç, hayvan hakları konusunda ne önde gelen ülkelerden biri olsa da, birçok türün sayısında yaşanan azalmanın önüne geçilmiyor. Nedeni ise tahmin edileceği gibi kaçak avlanma.

Norveçli politikacı Sandra Borch’un Şubat ayında kurt derisinden yapılan bir montla Twitter’da fotoğraf paylaşması, ülkedeki tartışmaları daha da alevlendirdi. NOAH adlı hayvan hakları örgütünden Siri Martinsen’e göre, Borch’un hareketi açıkça provokasyon ve ‘hiçbir şeyi değiştirmeyecek.’

Borch ise dürüst bir açıklama yaparak, “Tepki verileceğini biliyordum ama umursamıyorum” ifadesini kullandı.

Kota neredeyse iki günde doldu

ABD’nin Florida eyaletinde 21 yıl aradan sonra Ekim ayında gerçekleştirilen ayı avı, Norveç’tekine benzer bir tablo ortaya koydu.

Florida siyah ayısı. [Wikipedia]
Florida siyah ayısı. [Wikipedia]
İki günde 295 ayının vurulduğu av, Florida Balık ve Vahşi Doğa Komisyonu’nun belirlediği kota olan 320’yi doldurmadı. Sebebi, yedi gün sürmesi planlanan avın ikinci gün sonunda bitirilmesi oldu. Verilere göre, 3,779 lisanslı avcı ilk gün 207 ayı öldürdü.

Floridalı vahşi doğa yetkileri, eyalette 3,500 siyah ayı yaşadığını tahmin ediyor. En son sayım 2002’de yapıldığı için gelecek yıl yenisinin yapılması planlanıyor.

Avcılık belli yasa ve kurallara dayanan bir spor olsa da vahşi doğanın artık insanların sporunu kaldıracak hali kalmamış görünüyor. Kontrolün çok sınırlı olduğu okyanuslarda ise balık türlerinin hızla yok olduğunu biliyoruz. Bir şeyin değişmeyeceğini de.