Ana sayfa Bilim ‘Kuğu’ bu kez gökyüzüne ulaştı

‘Kuğu’ bu kez gökyüzüne ulaştı

553
0
Cygnus'un ateşlendikten sonra Küba üzerindeki görüntüsü. [Scott Kelly/Twitter]

Orbital ATK firmasının Cygnus (Kuğu) uzay kapsülü, 3 tondan fazla yükle dün Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) ateşlendi. 3 Aralık’ta yapılması planlanan ancak hava şartları nedeniyle dört kez ertelenen ateşleme, dün gece TSİ 23.44’te Florida, Cape Canaveral Uzay Üssü’nden yapıldı.

Cygnus uzay kapsülü, geçtiğimi yıl Ekim ayında Orbital ATK’nin Antares uzay roketiyle yapılan ateşlemede roketle beraber infilak etmişti. Bir yıl bir ay sonra yapılan ikinci ateşleme ise United Launch Alliance (ULA) tarafından üretilen Atlas V roketiyle gerçekleştirildi. Antares, motorları RD-181 ile değiştirilene kadar uzay görevlerinde kullanılmayacak.

Atlas V ile ateşlenen Cygnus, geçtiğimiz yıl patlayan modeline göre yüzde 25 daha fazla alan ve güç sistemine sahip. 1,200 kg daha fazla kargo taşıyabilen uzay kapsülü, enerji üretmek için Ultraflex güneş panelleri kullanıyor.

Atlas V’in 21 dakikada yörüngeye taşıdığı Cygnus, 9 Aralık sabahı UUİ’ye ulaşmış olacak. Kapsül, uzay istasyonunun dışında yer alan Canadarm2 robotik kolu ile tutularak hava kilidine kenetlenecek.

UUİ’de astronotlarından Scott Kelly ve Kjell Lindgren, Canadarm2’yi kullanarak Cygnus’u yüzü Dünya’ya dönük Unity modülüne bağlayacak.

Cygnus'un yörüngedeki görüntüsü. [NASA TV]
Cygnus’un yörüngedeki görüntüsü. [NASA TV]

HoloLens sonunda yörüngede

Cygnus’un UUİ’ye ulaşması, son bir yıl içinde yaşanan başarısız görevlerin ardından astronot ve kozmonotların gıda ve malzeme stoku adına büüyük önem taşıyor. Son bir yılda Anteres’in yanı sıra SpaceX’in kargo taşıyan Falcon 9 roketi patlamış ve Rusya’nın Progress uzay aracı yörüngede kontrolden çıkmıştı.

Japonya Uzay Ajansı’nın (JAXA) Ağustos ayında ateşlenen HTV kapsülü yedek tuvaletten viskiye kadar birçok malzeme götürerek kayıpları bir nevi azaltmıştı.

SpaceX’in Haziran ayında Falcon 9 roketi ile patlayan Dragon kapsülü, astronotlar için Microsoft HoloLens de taşıyordu. NASA ve Microsoft, yerçekimsiz ortamda eğitim için Sidekick adını verdikleri özel bir sanal gerçeklik programı da geliştirmişti.

Atlas V roketinin ateşlenme anı. [ULA]
Atlas V roketinin ateşlenme anı. [ULA]
Cygnus, Sidekick yüklü HoloLens’lerin dışında birçok elektronik donanım ve malzeme de taşıdı. Bunlar arasında özel ayarlanmış Raspberry Pi mikro-bilgisayarlarını temsil eden Astro Pis, uzay yürüşleri için gelştirilen SAFER jet takımları, hücre yapıları geliştirmek için özel tasarlanan SABL yaşam tesis ve gaz ile sıvı karışım deneyi PBRE yer alıyor.

Uzaya gönderilen dördüncü Cygnys kapsülü, ticari uzay havacılığına yaptığı katkılardan dolayı S.S Deke Slayton II adını aldı. Mercury 7 görevinde yer alan Slayton, Space Services firması’nda ateşelenen ilk ticari uzay roketi Conestoga’nun uçuş direktörlüğünü yapmıştı.

Atlas V roketi. [ULA]
Atlas V roketi. [ULA]