Ana sayfa Dünya 300 yıllık batıkta milyar dolarlık servet bulundu

300 yıllık batıkta milyar dolarlık servet bulundu

629
0
[AFP]
Okuma süresi: 2 dakika

Yüzyıllar önce Yeni Dünya’nın kıyılarından Avrupa’ya servet taşıyan İspanyol kalyonlarından biri, Kolombiya’nın yüzünü güldürdü. Liman şehri Cartanegra açıklarında bulunan ‘San Jose’ adlı geminin batığında altın, gümüş ve mücevherlerden oluşan 4 ila 17 milyar dolarlık servet bulundu.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, San Jose kalyonunun bulunduğu haberini Twitter’dan duyururken, oldukça heyecanlı hükümeti yetkilileri anında bir basın toplantısı düzenledi. Santos, San Jose’de ‘insanlık tarihinin en büyük kayıp hazinelerinden birini bulduklarını’ söyledi.

Kolombiya’nın yüzyıllar sonra yüzünü güldüren hadisenin sebebi ise bir fırtına değil, savaş. San Jose, Haziran 1708’de İngiliz bir savaş gemisi tarafından batırıldı. Ağzına kadar değerli maden ve elmasla dolu olan San Jose, muhtemelen cephaneliğinin isabet alması sonucu patlayarak battı ve Veraset Savaşı veren Kral II. Carlos’a büyük darbe vurdu.

Hazineyi kim sahiplenecek?

Hazine avcılarının yıllardır peşinde olduğu batıkta, İspanya’nın bir yılda altın, gümüş ve mücevherden elde ettiği gelirin neredeyse fazlası yatıyor. Her ne kadar Santos havalara uçmuş olsa da, batıktan çıkarılması yıllar sürecek hazinenin kime ait olduğu hakkında yasal mücadele yaşanacak. Kolombiya, ABD merkezli hazine avcılığı firması Sea Search Armada (SSA) firmasıyla zaten kavga halinde. Dahası, SSA bünyesindeki bir grup hazinenin yerini 1981’de ilk kendilerinin tespit ettiğini öne sürerek hak talep ediyor.

BBC’de yer alan habere göre, SSA yaptıklarıkları anlaşmanın ihlal edildiği gerekçesiyle Kolombiya hükümetinden milyarlarca dolar tazminat istiyor. ABD’de bir mahkeme ise dört yıl önce San Jose’nin Kolombiya’ya ait olduğuna dair karar vermişti. Ayrıca, kıyıdan 25 kilometre açıkta bulunan kalyonun, Birleşmiş Milletler (BM) yasalarına göre kültürel miras alanında yer aldığı belirtildi.

[National Maritime Museum/Samuel Scott]
[National Maritime Museum/Samuel Scott]
Kolombiya hükümetinin San Jose batığını ve hazineleri sergilemek için bir müze inşa etmeyi planladığı ifade edildi. SSA ise hazinenin yarısını kapmak istiyor. Yasal kavga ne kadar sürer ve sonucu ne olur bilinmez ama ben Black Sails’in üçüncü sezonu için daha da sabırsızlanmaya başladığımı söyleyebilirim.

BBC’ye göre 300 yıllık süre içinde Kolombiya’nın mercan adalarından İspanya’ya gitmek isteyen 1,000’den fazla kalyon ve ticaret gemisi, deniz savaşları ve fırtınalar nedeniyle battı. Sadece II. Carlos değil, selefi ve halefinin de çıldırmış olduğu kesin.