Okuma süresi: < 1 dakika

Hepimiz yanıt aradığımız neredeyse her şey için Google’ı açmaya alışığızdır. Ancak konu kişiye özgü güneş enerjisi çözümlerine geldiğinde aradığımız cevabı bulmak hala bir hayli zor.

Buna bir son vermek adına Google, bir lokasyondan elde edilebilecek güneş enerjisi miktarını gösteren ilk haritayı yaratmaya karar verdi. Adı “Project Sunroof” olan harita uygulaması size bir şehirde çatıya monteli güneş panelleri kullanarak güneş enerjisi toplayabileceğiniz en iyi yerleri bulma imkanı tanıyor.

Uygulamanın arama motoru sonuçlara ulaşırken bölgenin hem harita bilgilerinden hem de havai bilgilerinden faydalanıyor. Detaylıca sayacak olursak, Google Maps, çatı yapıları için 3 boyutlu modelleme ile güneş enerjisi üretimini doğrudan etkileyen geçmişteki bulut ve sıcaklık modelleri ile çevredeki binalar ve ağaçlardan dolayı meydana gelen gölgelenme süreleri bu uygulama tarafından kullanılıyor.

Bir adres girip arama yaptığınızda, karşınıza çatıları ve gölgelenme&güneşlenme sürelerini gösteren bir harita çıkıyor. Uygulama size ayrıca çatıların aldığı yıllık kullanılabilir güneş ışığı miktarını, o çatıdaki güneş paneli döşemek için uygun alan boyutunu ve maddi olarak size sağlayacağı tasarrufu da bildirebiliyor.

google-project-sunroof-1

Güneş enerjili düşünün!

Harita bilgisinin altında arama yaptığınız alanda hizmet veren güneş enerji paneli şirketleri ve finansman seçenekleri bile gösteriliyor.

Şimdilik proje yalnızca Amerika’nın San Francisco, Fresno, California ve Boston bölgelerinde uygulanmakta ancak Google gelecekte projeyi tüm Amerika Birleşik Devletleri hatta gezegen için kullanılabilir hale getireceğini söylüyor. Projenin mottosu da “Çatı çatı gelişip tüm gezegenin güneş potansiyelini haritalamak”.

Güneş enerjisinin öneminin anlaşıldığı ve giderek arttığı dünyamızda gerçekten gerekli olan bu uygulamanın çok da uzak olmayan bir gelecekte tüm gezegen için tamamlanacağını düşünüyorum.