Polis departmanından bir görevli Japon medyasına açıklama yaparak, bomba taşıyan bir drone ile terörist saldırı yapılmasının da ihtimaller dahilinde olduğunu ve kurulan bu drone timleri ile en kötü senaryoya bile hazırlıklı bir şekilde Japonya’yı korumayı umut ettiklerini söyledi.

Ağ kullanmak droneların düşmesini engelleniyor

DJI’dan ‘coğrafi koruma sistemi’

6 pervaneli avcı drone 3 metreye 2 metrelik bir ağ taşıyor ve sadece yasadışı bir drone uçuşu tespit ettiğinde havalanıyor. Tabi avcı drone harekete geçmeden önce yerdeki polis memurları megafon vasıtası ile yasadışı droneun kullanıcısını alanı terk etmesi yönünde uyarıyorlar. Kaçak droneları yakalamada ağ kullanımı resmi olarak kararlaştırıldı. Bu sayede yakalanmak istenen drone veya diğer kişisel hava araçlarının yüksekten düşüp bir sivili yaralama ihtimali de bir hayli azaltılmış oldu.

Japonya polis gücü kişisel dronelara karşı önlem alan ilk emniyet teşkilatı olabilir ancak günümüzde çoğu hükümet ve ticari kuruluş aynı sorun ile karşı karşıyalar ve çözüm arayışındalar. Kasım ayında ünlü drone üretim firması DJI, ürettiği yeni dronelarına koyacağı coğrafi koruma sistemini tanıttı. Bu sistem sayesinde DJI marka dronelar uçuşa yasak bölgelerde uçamama özelliğine sahip olacak. Bu sırada avcı droneların geliştirilmesi anlamında da Amerikalı bazı şirketlerin ağ fırlatma silahı ve yasadışı sinyalleri karıştırıcı cihazlar üzerine araştırma yaptıkları biliniyor.