Ana sayfa Teknoloji Mobil Cihazlar ABD’de 2015’in en hit 10 mobil uygulaması

ABD’de 2015’in en hit 10 mobil uygulaması

695
0

Operasyon müdürü Sherly Sandberg’ün yönlendirmesiyle web’den uzaklaşarak ağırlığını mobile veren Facebook, yaptığı doğru satın alımlar ve hamlelerle büyümeye devam ediyor. Nielsen raporuna göre Facebook ABD’de 2015’in en çok kullanılan, Messenger ise en hızlı büyümeyi gösteren uygulamaları oldu.

Birkaç yıl öncesine kadar paylaşılan içeriklerin karmaşası ve hizmetlerin yetersizliği nedeniyle yerden yere vurulan Facebook, Sandberg’ün 2012’nin ortasında belirlediği mobil stratejiyle resmen şaha kalkmıştı. Mobil kullanım oranı 2013’ün gelmesiyle patlama gösteren Facebook, bir yıl sonrasında WhatsApp’i 19 milyar dolara satın alarak mesajlaşma uygulamaları alanında ilk kritik adımı attı. Facebook Messenger’ın 2014 baharında sunulmasıyla, Facebook bu alandaki üstünlüğünü perçinlemiş oldu.

Nielsen’in sunduğu ABD odaklı verilere bakıldığında, Facebook’un 2014’ten bu yana ABD’de yüzde 31 büyüyerek 126 milyon kullanıcıyı geçtiği görülüyor. 96 milyon kullanıcıyı geride bırakan Messenger ise yüzde 242 ile en hızlı büyüyen uygulama olmayı başardı.

nielsen_mobile

Ahtapotun kolları uzuyor

Dijital atmosferin kapladığı 21. yüzyıl dünyasında ‘var olmanın’ ana şartlarından biri haline gelen Facebook, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada aylık küresel kullanıcı sayısının 1,39 milyara eriştiğini belirtmişti. Küresel alanda 2014’ten bu yana yüzde 23’lük bir artışı temsil eden bu sayı, sadece Kuzey Amerika’da en a 217 milyon insanın Facebook kullandığı anlamına geliyor.

Facebook’un öne çıktığı listede ise ağırlığını koyan diğer markalara ait birçok hizmet de yer alıyor. Bunlardan biri olan Apple Music, geride kalan bir yılda yüzde 26’lık tırmanış gösterdi. Apple Maps ise 46 milyon kullanıcı ile listenin sonunda yer edinmeyi başardı.

Google ise YouTube’un ardından arama motoru, Google Play, Goole Maps ve Gmail ile eğlence ve hizmet alanında ABD’yi egemenliği altına aldığını gösteren bir tablo çiziyor. Sadece mobilde 95 milyon ABD’linin Google arama motorunu tercih etmesi, bu alanda rekabetin söz konusu olmadığına işaret ediyor.

Nielsen raporunda dikkat çeken bir diğer istatistik, Apple’ın krallığındaki OS kullanım oranları. Google Android yüzde 52,6 ile halen önde gelirken, Apple iOS yüzde 42,7 ile ikinci büyük paya sahip. ABD’li devlet kurumlarına kapak atan bir zamanların güçlü ismi BlackBerry ise yüzde 0,7’de kalmış durumda…

nielsen_OS