Smooth Snake-necked Turtle --- Image by © DLILLC/Corbis

Amerika Birleşik Devletleri bünyesindeki FAA(Federal Havacılık Kurulu)’nın uçuşa yasak alanlardaki drone sayısını kırpmaya çalışması acaba ne kadar gerekli ? Bir araştırmacı bu konuya çok farklı bir bakış açısıyla yaklaşmış.

Mercatus Merkezinden araştırmacı Eli Dourado, FAA’nın kamuya açık olan veritabanı Wildlife Strike (Vahşi Doğada Çarpışma) veritabanını kullanarak üzerine uçak düşen kaplumbağa sayısı ile havadaki uçak ve drone çarpışması sayılarını karşılaştırdı.

1 Ocak 1990 ile 31 Temmuz 2015 tarihleri arasında uçaklar 112’si 2010 yılından sonra olmak üzere toplamda 198 kaplumbağa çarpışmasına karışmış. Asıl enteresan olan ise bu süre zarfında bir çok yakın temas olmasına rağmen, hiç uçak-drone çarpışmasının yaşanmamış olması.

airplane-turtle-2airplane-turtle-3

Doğayı kızdırmadan işin içinden çıkmalıyız

Bir popüler bilim dergisine konuşan Dourado, kaplumbağaları şirin ve eğlenceli canlılar olmalarından dolayı seçtiğini ve kaplumbağaların uçaklar için bu kadar büyük tehlike olduğunu ne bizim ne de onların bildiğini söylemiş.

Ayrıca Dourado’ya göre FAA’nın veritabanının havayolu şirketlerince kendi kendine raporlamalar sonucu oluşmasından ötürü raporlanmayan çarpışmalar ile birlikte rakamlar daha yüksek. Günümüz dünyasında drone’lar, uçuşa yasak bölgeler konuşula dururken birilerinin çıkıp kaplumbağalara da dikkat çekmesi doğa ile insanoğlunun ilişkilerinin ne kadar kopma noktasına geldiğinin de bir göstergesidir bence. Umalım da doğa ana bize tamamen sırtını dönmeden durumu telafi edebilelim.