Okuma süresi: 8 dakika

Call of Duty: Advanced Warfare, Mortal Combat X, Thwe Witcher 3: Wild Hunt ve Fallout 4 gibi oyunların damgasını vurduğu 2015’in ardından oyunseverlerin fazlasıyla yorulacağı bir yıla giriş yapmak üzereyiz. Sadece PC ve konsolda karşımıza çıkacak yeni oyunlar değil, retro klasiklerin yeniden düzenlenen versiyonları da çeşitli oyun platformlarında karşımıza çıkacak.

Her yaştan oyunseveri 2016’ya özel bir oyun programı yapmaya zorlayacak 44 oyun arasında en çok beklenenler ise şüphesiz animeden uyarlanan Attack on Titan ve FPS öncüsü Doom’un yeni versiyonu olacak. 2016 aynı zamanda Lucas Arts klasiklerinden The Day of the Tentacle’ın yeniden doğduğu, XCOM serisinin ise kaldığı yerden devam ettiği muhteşem bir oyun yelpazesi sunacak.

Oculus Rift’in başını çekeceği sanal gerçeklik oyunlarıyla 2016 baş döndürücü hale gelebilir. O yüzden listeye bakarak hangi oyuna kendinizi hazırlamanız gerektiğini önceden belirleyin.

Battleborn (PS4, Xbox One, PC)

RPG ve FPS karışımı bir Borderlands’in çok oyunculu bir Dota 2 veya League of Legends’a (LOL) dönüştürülmüş versiyonu olarak tanımlanabilecek Battleborn, Gearbox Software’in 2016’daki kozu olacak. Oyunun çıkış tarihi 3 Mayıs.

battleborn

Below (PC, Xbox One)

Mobilde fazlasıyla adından söz ettiren Superbrothers: Sword & Sworcery EP oyununu geliştiren Capybara Games tarafından geliştirilen bir diğer macera oyunu olan Below, hayatta kalma mücadelesi içeren bir serüven sunacak.

Bound (PS4)

Santa Monica Studio tarafından geliştirilen Bound, çizgileriyle bana 90’ların hiti Another World’ü hatırlattı. Oyunun yapımcıları Bound’u ‘tanımlaması çok zor’ şeklinde ifade ediyor. Kısaca, oyunu merak edenler için oyun tecrübesi daha ilgi çekici olabilir.

Crackdown 3 (Xbox One)

Fazlasıyla aksiyon içeren Crackdown serisi, 2016’daki geri dönüşünü Microsoct’un bulut teknolosinden aldığı destekle yapacak. XBox One sahiplerinin kaçırmak istemeyeceği bir deneyim olacağı kesin.

crackdown3

Cuphead (PC, Xbox One)

Farklı bir şeyler denemek isteyenler için ilginç bir tercih olacak Cuphead, 1920’lerin çizgilerini yüksek çözünürlükte karşınıza çıkaracak. Eğlenceli görünse de aslında fazlasıyla zor bir oyun olduğu uyarısında bulunmak lazım.

cuphead

Abzu (PS4, PC)

Journey and Flower oyununun tasarımcısı Matt Nava’nın kurduğu yeni stüdyonun ilk çalışması olan Abzu, sualtındaki bilinmeyen diyarlarda gezindiğiniz bir keşif oyunu. Şiddet içermeyen oyun özellikle çocuklar için iyi bir eğlence ve öğrenim aracı olabilir.

abzu

Adrift (PS4, Xbox One, PC, Oculus Rift)

Oculus Rift eşliğinde oynayacağınız Adrift, beyazperdenin son yıllarda gözlerimizi kırpmadan izlettiği bir serüveni yaşatmayı amaçlıyor. Oyunda yok olan bir uzay istasyonunun enkazında hayatta kalmaya çalışan bir astronotu temsil ediyorsunuz. 110 derecelik görüş açısına sahip gözlüklerle karşınıza çıkacak manzara, yerçekimsiz ortam eksik olsa da zorlayıcı olacak.

Attack on Titan (PS3, PS4, Vita)

Son yılların en başarılı animelerinden biri olan Attack on Titan, yeni yılda karşımıza PS3, 4 ve Vita’da çıkacak. Dynasty Warriors ve Hyrule Warriors’u geliştiren Omega Force’un imzasını taşıyan oyun, insan yiyen devlere karşı dev duvarların arkasında hayatta kalmaya çalışan insanları konu alıyor.

attackontitan

Batman (Platforms TBA)

Batman: Arkham Knight’ın neden olduğu büyük kaosun ardından Telltale Games yoluna yeni bir oyunla devam edecek. Game of Thrones, The Walking Dead ve Minecraft’e kadar her yapımı deneyen stüdyo, ilgi çeken her şeyi oyuna dönüştürme yeteneğini sergilemeye devam ediyor.

Dark Souls III (PS4, Xbox One, PC)

Bloodborne ile 2015’te farklı bir çizgiye kayacağı düşünülen Sould serisi, 2016’da aksiyona kaldığı yerden devam edecek. From Software, oyunun daha brutal ve kafa karıştırıcı olacağı uyarısında bulunuyor.

darksould3

Day of the Tentacle Remastered (PS4, Vita, PC)

Çocukluğu 90’larda geçmiş jenerasyon için en akıllarda kalan mecera oyunlarından biri olan The Day of the Tentacle, 2016’da hem konsol hem de PC’de karşımızda olacak. Double Fine Studio’nun Grim Fandango’nun ardından yaptığı en büyük güzellik olan The Day of Tentacle’ı, Full Throttle takip edecek.

dayofthetentacle

Deus Ex: Mankind Divided (PS4, Xbox One, PC)

Görünmezlik, fazlasıyla dövüş ve hareket kabiliyetlerini artıran yüksek teknoloji içeren FPS, Ağustos ayında sunulacak. Eidos Montreal tarafından geliştirilen oyunda, oyuncuların içinde bulundukları durumu çözümlemek için daha fazla özgürlüğe sahip olacağı ifade ediliyor.

deus_ex

Dishonored 2 (PS4, Xbox One, PC)

İlk oyundan dört yıl sonra sunulacak gizlilik tabanlı aksiyon oyunu Dishonered’ın içeriği hakkında henüz çok fazla bilgi bulunmasa da, ilk oyunu sevenlerin yenisine göz atacağı muhtemel.

Doom (PS4, Xbox One, PC)

Mars’ta geçen kara büyü odaklı kan banyosunu kim kaçırmak ister? Cehennemden gelen yaratıklara karşı verilen hayatta kalma mücadelesinin efsane oyunu Doom, 12 yıllık aradan sonra tekrar aramıza dönecek. John Carmack’in oyun dünyasında devrim yapan serisinin dördüncü oyunu ilk olarak 2008’de açıklanmıştı. Süper grafikler eşliğinde birbirinden güçlü silahlar içerecek oyunun yıllar süren bekleyişi boşa çıkarmayacağı kesin gibi.

doom4

Edge of Nowhere (Oculus Rift)

Ratchet & Clank ile Resistance oyunlarını geliştiren Insomniac Games’in imzasını taşıyan Edge of Nowhere, 2016’da belirecek bir diğer Oculus Rift oyunu. Sanal dünyada geçecek bir macera Oculus Rift’e alışmak için iyi bir antrenman sunabilir.

EVE Valkyrie (Oculus Rift)

Uzayda geçecek bir it dalışı ve kapışma oyununu temsil eden EVE Valkyrie, Oculus Rift ile fazlasıyla baş döndürebilir. Öte yandan macera oyunlarına kıyasla çok daha yüksek aksiyon sunacağı kesin.

Far Cry Primal (PS4, Xbox One, PC)

Ubisoft serisi Far Cry, Primal ile Taş Çağı’na dönüyor. 23 Şubat’ta sunulacak oyunda kılıç dişli büyük kedilere ve mamutlara karşı koyarak hayatta kalmaya çalışıyorsunuz…

farcry4

Final Fantasy XV (PS4, Xbox One)

Final Fantasy’nin PC’de sunulmamasının sebebi oyunu kaldıracak sistemi toplamanın zorluğu olabilir. Geliştirilmesi 2006’da başlayan oyuna yönelik beklentiler son derece yüksek olsa da, ne ile karşılaşacağımızı söylemek çok zor.

finalfantasyXV

Final Fantasy Explorers (3DS)

Japonya’da Aralık 2014’te sunulmasının ardından Ocak 2016’da dünya genelinde piyasaya sürülecek Final Fantasy Explorers, Nintendo 3DS sahipleri için oldukça eğlenceli bir action role playing game sunacak. Oyunun çıkış tarihi 26 Ocak.

Firewatch (PS4, PC)

Yeni bir stüdyo olan Campo Santo tarafından geliştirilen Firewatch, tasarımcı Olly Moss’un desteğiyle The Walking Dead ve BioShock 2 gibi yapımlarda çalışmış bir ekip tarafından geliştirildi. ABD’nin Wyoming eyaletine ait vahşi doğada geçen macera, 9 Şubat’ta piyasada olacak.

firewatch

Gears of War 4 (Xbox One)

Misrosoft’un markayı satın almasının ardından Epic Games’in yerine yeni bir stüdyo olan The Coaliton’ın geliştirdiği Gears of War 4, kanlı aksiyon içeriğinden pek bir şey kaybetmeyecek gibi görünüyor.

Hitman (PS4, Xbox One, PC)

İşini profesyonelce halleden bir tetikçiden acımasız bir seri katile dönüşebileceğiniz Hitman, yıllar sonra aramıza dönen klasiklerden biri. Oyunda senaryoları çözümlemek için çok çeşitli yol sunulması oyuncuların hoşuna gidecek. Oyunun çıkış tarihi 11 Mart.

hitman

Horizon Zero Dawn (PS4 – 2016)

Yeni teknoloji trendlerini antik zamanların dünya hakimiyle birleştiren Horizon Zero Dawn, Killzone serisinin geliştiricisi Guerrilla Games imzası taşıyor. Dinozorların milyonlarca yıl aradan sonra robotik versiyonda belirdiği oyun, fütürist bir zamanda savaşçı bir mağara kadınına odaklanıyor. Hayal gücü buna denir…

horizon_zero

Gravity Rush 2 (PS4)

PlayStation Vita’da ortaya çıksa da elde ettiği başarıyla daha fazlasını hak eden Gravity Rush, yeni oyunuyla PS4’te çok daha geniş kitlelere ulaşmayı başaracak.

Hyrule Warriors Legends (3DS)

Nintendo 3DS oyuncuları için 25 Mart’ta sunulacak oyun Wii U’daki başarısını orijinal oyunun içeriğinden kopmadan devam ettirmek istiyor. The Legend of Zelda’daki karakter ve mekanları içeren oyunda en büyük farklılık, Link’in yaylı tüfek taşıyan dişi versiyonu Linkle.

The Last Guardian (PS4)

Oyunseverlerin yıllarca beklediği yapımlardan bir diğeri olan The Last Guardian, ilk olarak 2009’da PS 3 için duyurulmuştu. Fantastik bir dünyada geçen oyunun neler sunacağı için az daha sabretmek yeterli olacak.

lastguardian

The Legend of Zelda (Wii U)

PS ve Xbox’a karşı yaşadığı düşüşün ardından halen Wii U kullananlar varsa at veya yaya olarak keşfedebilecekleri uçsuz bucaksız bir dünya onları bekliyor. Yerini Nintendo NX’e bırakacak olan Wii U’da oynayabileceğiniz en son iyi oyun şüphesiz The Legend of Zelda olacak.

legendofzelda

Manifold Garden (PS4, PC)

Farklı bir deneyim suncak Manifold Garden, değişen yerçekim kuvveti etkisinde her yüzeyde hareket edebildiğiniz ilginç bir keşif oyunu olarak karşımıza çıkacak.

Mass Effect: Andromeda (PS4, Xbox One, PC)

Mass Effect serisinin rüyalarımızı kontrol eden dünyasını yeniden yaşamak isteyenler için bir iyi bir de kötü haber var. İyi olanı bilim-kurgu rol yapma serisinin Andromeda ile yeni bir süper macerayla devam edecek olması. Kötü haber ise oyunun çıkışı için Aralık 2016’yı beklememiz gerektiği.

Mighty No. 9 (PS3, PS4, Vita, Xbox 360, Xbox One, Wii U, 3DS, PC)

Oyun tasarımcısı Keiji Inafune’nin arkasında bulunduğu Mighty No. 9, deli gibi zıplayan, koşan ve yeni özellikler kazanmak için önüne geleni patlatan robotun yeni oyununu temsil ediyor. Her platformda oynanabilirliği son derece yüksek olan Mighty No. 9, 9 Şubat’ta sunulacak.

no0

Mirror’s Edge Catalyst (PS4, Xbox One, PC)

Serinin devamı olacak Catalyst, hız ve parkur sporundan hoşlananlar için daha az şiddet içeren bir keşif oyunu sunacak. Oyunun çıkış tarihi ise 24 Mayıs.

No Man’s Sky (PS4, PC)

En büyük veya ‘en geniş’ oyun olduğunu varsayabileceğimiz No Man’s Sky, her biri diğerinden farklı 18 kentilyon (18 sıfır ekleyin) dünya içeriyor. Oyunun ne kadar heyecanlı ve içinden çıkabilir olduğuna bilim-kurgu düşkünleri karar verecek.

nomanssky

Persona 5 (PS3, PS4)

Şeytani yaratıklarla şavaşmak için canavarlar çağırma yeteneği olan lise öğrencilerini konu alan serinin beşinci oyunu, Tokyo’da geçiyor. Aksiyon anime düşkünleri için ideal.

persona5

Pokemon Go (iOS, Android)

Mobil oyun düşkünleri için fazlasıyla zaman geçirmeye yarayacak Pokemon Go, artırılmış gerçeklik teknolojisiyle gelecek. Ancak bu özelliği nasıl kullanılacağı henüz belli değil.

Quantum Break (Xbox One)

Alan Wake’i geliştiren Remedy Entartainment’ın sunduğu video oyun/dizi karışımı Quantum Break, duyurulmasından üç yıl sonra karşımıza çıkacak. 5 Nisan’da sunulacak macera-gizem oyunu hakkında detayları öğrenmek Xbox One kullanıcılarına düşüyor.

quantumbreak

Ratchet & Clank (PS4)

PS 2’de 2002’de sunulan orijinal oyunun yeniden düzenlenen versiyonu, PS 4 kullanıcıları için fazlasıyla eğlenceli bir macera sunacak.

ratchet_clank

ReCore (Xbox One)

Japon oyun tasarımcısı Keiji Inafune’in 2016 planları sadece bir Mega Man halefi sunmak değil, aynı zamanda Xbox One’a özel bir bilim kurgu oyunu hazırlmak. Haziran’da sunulacak ReCore hakkında tek bilinenler ise Tatooine tarzı bir çöl dünyasında geçeceği ve robot köpeklerin olduğu.

Star Fox Zero (Wii U)

Nintendo’nun yaklaşık 10 yıl aradan sonra sunacağı serinin yeni oyunu, adı tarihe karışmak üzere olan konsolda denemek isteyeceğiniz bir yapım. Ancak beklentiler çok yüksek değil.

starfox

Street Fighter V (PS4, PC)

Yenilenen görüntüleriyle 2016’ın ilk yarısında etkin olması beklenen Street Fighter V, Dhalsim, Zangief ve Vega gibi eskilerin yanı sıra Brezilyalı Laura ve ilk Arap dövüşçü Raşid’i içerecek.

streetfighterV

Uncharted 4 (PS4)

En yeni Uncharted oyunu, aynı zamanda Nathan Drake için son olacak. Naughty Dog’un son bir kez karşımıza çıkaracağı oyun 26 Nisan’da sunulacak.

Unravel (PS4, Xbox One, PC)

9 Şubat’ta sunulacak oyun EA’den beklenenin aksine oldukça sakin bir macera-keşif oyunu. Küçük sevimli karakterinizle yapacağınız gezinti kafa dinlendirmek istediğiniz anlar için ideal olabilir.

What Remains of Edith Finch (PS4)

The Unfinished Swan oyununun geliştiricisi Giant Sparrow, yeni yapımını ‘Washington eyaletinde yaşayan üzerine lanet çökmüş bir ailenin kısa hikaye serisi’ olarak tanımlıyor. Korku seven PS 4 kullanıcıları What Remains of Edith Finch’i denemeli.

The Witness (PS4, PC)

26 Ocak’ta sunulacak oyun gizem tabanlı macera sevenler için iyi bir tercih olabilir. Terk edilmiş bir adada keşif yaparak ve sunulan bulmacaları çözerek hayatta kalmaya çalışacaksınız.

thewitness

XCOM 2 (PC)

XCOM serisine bağımlı olanlar için iyi haber, yeni oyunun 5 Ocak’ta sunulacak olması. Orijinalinden 20, XCOM: Enemy Unkown’dan ise beş yıl sonra gelecek yeni yapım, uzaylıların ele geçirdiği Dünya’yı kurtarmak üzerine kurulu. İleri teknolojide bir üst seviyeye çıkacağımız oyunda, çatışmalar oyuncuların izlediği kararlara göre belirecek.