Okuma süresi: 2 dakika

Evet doğru okudunuz şaka değil gerçek. Kanadalı bir şirket Kanada’nın Rocky dağlarındaki havayı şişeleyip Çinli müşterilere satıyor.

The Telegraph’ın haberine göre proje başlarda bir şakadan ibaretti ancak ilk 500 şişenin sadece 4 günde satıldığını gören şakacılar işi ticarete dökmeye karar verdi. Bunun ana sebebinin de Çin’in en büyük sorunlarından birisi olan hava kirliliğinin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkması olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

canada-sell-airbottle-2

Temiz hava satışını yapan şirket Vitality Air geçen yıl Kanada’nın Edmonton şehrinde kuruldu ancak Çin’e temiz hava satışlarına 2 ay önce başladı. Şu sıralar bir diğer 4000 şişelik sipariş Çin’deki müşteriler için hazırlanıyor.

İçi Banff Ulusal Parkındaki hava ile doldurulmuş 7.7 litrelik bir kutu yaklaşık 100 yuan yani 90 TL’ye satılıyor. Bu rakamın ne kadar yüksek olduğunu anlamanız adına şunu söyleyebilirim ki aynı miktar para ile Çin’de yaklaşık 50 şişe su alınabiliyor.

canada-sell-airbottle-3
Banff Ulusal Parkı

Müşterilerden tek şikayet yok

Şirketin kurucuları, böyle bir pazarın var olduğunu yakın geçmişte şaka amaçlı e-Bay’e koydukları hava dolu bir çantayı 1 dolara sattıklarında fark ettiklerini söylüyorlar. Hatta ikinci bir çantayı tamı tamına 168 dolara sattıklarında çok daha fazla şaşırmışlar ve böyle bir pazar olduğuna iyice inanmışlar.

Her bir hava dolu şişe yanında nefes alma maskesi ile müşteriye ulaştırılıyor ve 150 nefes garantisi sunuluyor.

Fikir tamamen saçma gibi dursa da Vitality Air şirketi, müşterilerden en ufak bir şikayet almadan satış rakamlarını arttırmaya devam ediyor. Hatta müşterilerden birinin dediğin göre temiz havayı teneffüs etmesinden sonra karnındaki bebeği tekmelemeye başlamış. Anlaşılan insanların güvenini şimdiden kazanmışlar ve Çin’deki hava kirliliğinin artışını da buna ekleyecek olursak işleri daha da büyütmeleri hiç de gerçek dışı bir öngörü olmaz.

canada-sell-airbottle-4