Ana sayfa Teknoloji Genç firmalar&şirketler Activison Major League Gaming’i satın aldı

Activison Major League Gaming’i satın aldı

210
0
Okuma süresi: < 1 dakika

En büyük online e-spor platformlarından MLG’nin satın alınarak faaliyetlerinin büyük kısmına son vereceği söylentileri kısmen gerçeğe dönüştü. Video oyun geliştiricisi ve yayımcısı Activision, MLG’yi 46 milyon dolara satın alırken tüm e-spor faaliyetlerinin devam edeceğini açıkladı. Activision satın alım hakkında kesin rakamlar sunmasada eSports Observer sitesinde anlaşmanın detaylarına yer verildi.

Activision, MLG.tv, MLG Pro Circuit ve GameBattles platformlarının hayatına devam edeceğini, ayrıca fiziksel etkinliklerin de sürdürücüleceğini açıkladı.

TechCrunch’ta yer alan bilgilere göre MLG’nin kurucularından Sundance DiGiovanni CEO koltuğunu terk edecek. MLG’nin bir diğer kurucusu Michael Sepso ise Activision e-Spor biriminde kıdemli başkan yardımcısı olarak görev almaya başlamıştı. Satın alımı kolaylaştıran isim olduğuna inanılan Sepso, “MLG’yi dünyanın dört bir yanındaki yetenekli oyuncuları öne çıkarabilmek için kurduk. Activision Blizzard’ın e-spor liderliği, inanılmaz miktardaki fikri hakları ve video oyun dünyasındaki rekabetçi geçmişi MLG’nin yeteneklerini artırmak için ideal” ifadesini kullandı.

Seyirci sayısı 300 milyona tırmanıyor

Twitch ve YouTube Gaming’e kıyasla 12 yıl öncesine uzanan MLG, Kuzey Amerika’nın en eski e-spor ligi MLG Pro Circuit’in yanı sıra, konsollardaki en yaygın online turnuva olan GameBattles’ın yaratıcısı konumunda. Activision’a satılma kararının ise online e-spor kanallarındaki rekabetin artmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Activision, mevcut küresel izleyici sayısı 100 milyon olan profesyonel e-spor alanında MLG ile büyümeyi amaçlıyor. Sektörün 2017’de 300 milyon izleyiciye ulaşacağı tahmin ediliyor.