Okuma süresi: 2 dakika

Blue Origin ile ilk adımını atan ve Falcon-9 ile ilk büyük başarısını elde eden yeniden kullanılabilir roket teknolojisi, bugün tarihi bir denemeye daha tanık olacak. SpaceX’in Falcon-9 roketi, NASA’nın Jason-3 uydusunu ateşledikten sonra Pasifik Okyanusu’nda kurulan platforma inmeyi deneyecek.

Falcon-9, başarısız olan denemelerin ardından 22 Aralık 2015’te gerçekleştirdiği uydu taşıma görevinin ardından yere inmeyi başarmıştı. Roket, o güne kadar resmi görevlerdeki denemelerini okyanus platformları üzerinde denemiş ve başarısız olmuştu. Karaya yapılan tarihi inişin ardından, bu sefer okyanusta da başarılı olunması bekleniyor.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) ve Avrupa’nın işbirliği ile hazırlanan Jason-3 uydusu, okyanus yüzeylerine ait ölçümler yapmak amacıyla bugün TSİ 20.42’de California’daki Vandenberg Hava Üssü’nden ateşlenecek. NASA TV ve SpaceX’in web sitelerinden canlı yayınlanacak ateşlemeyi, Jet İtki Laboratuvarı’nda (JPL) görevli Umut Yıldız da Periscope üzerinden takipçilerine sunacak (@Umut_A_Yildiz).

Uluslararası işbirliğinin ürünü

Jason-3 uydusu [NASA]
Jason-3 uydusu [NASA]
Jason-3 uydusu küresel okyanusların yüzey yüksekliği hakkında düzenli bilgi toplayacak, tropikal hortumların yoğunluğu ve gücünü ölçecek, mevsimsel meteoroloji tahminleri yapılması için veri toplayacak. Uydunun sağlayacağı veriler bilimsel ve ticari uygulamalar için kullanılacağı gibi iklim değişikliği araştırmalarına katkı sunacak. Veriler ayrıca, balık çifkliklerinin yönetimi ve deniz ticaretinin okyanuslar üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesinde kullanılacak.

Fransa’nın Thales Alenia firması tarafından inşa edilen uydu, NOAA’nın yanı sıra Fransa Uzay Ajansı (CNES) ve EUMETSAT (Avrupa Meteoroloji Uyduları Kullanım Organizasyonu) tarafından hazırlandı.

Uydunun yörüngeye taşınmasının ardından Falcon-9 Vandenberg üssü açıklarındaki platforma inişi deneyecek. Dikey inişi gerçekleştirmesi halinde, yeniden kullanılabilir bir roket su üzerindeki bir platforma ilk kez inmeyi başarmış olacak.

Blue Origin firmasının geliştirdiği New Shepard, alçak yörüngeden yere inmeyi başaran ilk roket olmuştu.

Falcon-9 için hazırlanan iniş platformu. [SpaceX]
Falcon-9 için hazırlanan iniş platformu. [SpaceX]