Ana sayfa Kültür Dizi&Sinema Avatar 2 gecikecek

Avatar 2 gecikecek

Okuma süresi: 2 dakika

İlk filmiyle üç boyutlu sinema pazarında yeni bir boyut açan, olumsuz eleştirilere rağmen birçok Oscar kazanan Avatar’ın devam filmi Avatar 2’den Avatar hayranlarını üzecek bir açıklama geldi.

Avatar 2009’da gösterime girdiğinde sinema tarihinde, özellikle eğlence sinemasında yeni bir devrin kapısını açtı. İcadından 20 yıl sonra ilk kez Imax ve tarihi filmlerden daha eski olan üç boyut teknolojisi beyaz perdede en popüler dönemini yaşadı. Artık büyük bütçeli aksiyon filmleri sinemada mutlaka üç boyutlu olarak gösterime giriyor. Geçtiğimiz yıl da The Martian (Marslı), Avengers: Age of Ultron (Yenilmezler 2: Ultron Çağı) ve Jupiter Ascending (Jüpiter Yükseliyor) gibi iddialı filmler üç boyutlu olarak seyirci karşısına çıktı.

avatar2-620x400

Üçlemenin tarihi değişti

Yönetmen James Cameron uzun zamandır kapısını araladığı bu dünyaya yeni yapımlar kazandırabilmek için devam filmi çekmeyi düşünüyordu. 2009’da Pandora gezegenini ve Jake ile Neytiri’nin aşkını sinema izleyicisiyle tanıştıran üç boyutlu Avatar o kadar ilgi gördü ki Cameron devam filmi yerine devam üçlemesi çekme kararı aldı. Sam Worthington ve Zoe Saldana ile üç filmlik daha anlaşma imzalandı, konunun ilk filmin bıraktığı yerden devam etmesine karar verildi. Üç filmi de hep birlikte Yeni Zelanda’da çekmek isteyen Cameron ve Twentieth Century Fox ilk devam filmini bu yılın sonunda gösterime sokmayı planlıyordu ancak kısa bir süre sonra vizyon tarihinin 2017’inin Noel’ine sarkıtıldığı duyuruldu. 2018 ve 2019 Noellerinde ikinci ve üçüncü devam filmleri gelecekti.

The Wrap’de yer alan habere göre; Avatar 2, 3 ve 4’ün takvimi değişti, gösterime giriş tarihleri yeniden ertelendi. Çekimlerinin bu yaz başlaması beklenen üçlemenin ne zaman sinemalara geleceği artık belli değil.

Geçtiğimiz günlerde yeni Star Wars filmi Star Wars: Episode VIIIin (Yıldız Savaşları: Bölüm 8) gösterim tarihinin 1 yıl gecikerek 2017 sonuna kaldığı ve Avatar 2 ile çakışağı konuşuluyordu.