[YouTube]
Okuma süresi: < 1 dakika

Drone’ların güvenlik alanında ortaya koyduğu ciddiyetin, sosyal ve kamu hayatına getireceği yeniliklerin çok ötesine gittiğini birçok örnekle tekrar etmeye gerek yok. ABD hükümetinin geçtiğimiz yıldan bu yana başarıyla yaptığı bir uygulama da, drone kullanım kurallarını titizlikle belirlemek oldu.

İlk olarak havadan kargo taşımayı hayal eden Amazon’u ters köşe eden FAA, ardından Washington D.C civarındaki çok sayıdaki drone kulübünün kapısına süresiz olarak kilit koydu. Birkaç ay önce yaşanan bir ‘drone cinayeti’ vakasında mahkemeden çıkan karar ise drone sahiplerinin dikkatli olması gerektiğini özetler nitelikteydi.

TechCrunch’ta yer alan bilgiye göre, FAA’in 21 Aralık’ta hayata geçen online kayıt sistemine bir geride kalan bir ay içinde 300 binden fazla drone sahibi kayıt yaptırdı. İlk iki günde yapılan kayıt ise 45 bin olarak belirtildi. FAA, zorunlu tutulan program kapsamında kayıt yaptıran drone sahiplerine 5 dolar kayıt masrafı ödüyor.

FAA’in sisteminde drone’ların yanı sıra model helikopter ve uçaklar da yer alıyor ve bir kullanıcı kendi hesabında birden fazla hava aracını bulundurabiliyor.

Güvenlik endişeleri artıyor

Birçok ülkenin ABD’den örnek alması beklenen temel kurallar şu şekilde: Eğer sahip olduğunuz drone’un ağırlığı 220 gram ile 22 kilo arasında değişiyorsa kayıt yaptırmak zorundasınız. Eğer kayıt sistemi hayata geçtikten sonra drone aldıysanız, uçmadan önce sisteme dahil olmanız gerekiyor. Eğer 21 Aralık sonrasında drone aldıysanız, yine kayıt yaptırmanız zorunlu.

FAA, yılbaşı tatilinde milyondan fazla drone satıldığını tahmin ediyor. Kayıtların sona ereceği 19 Şubat’a kadar, sisteme eklenen hava aracı sayısı muhtemelen milyonu geçecek. Ticari amaçla kullanılan drone’ların kayıt edilmesi işlemi ise Mart ayında başlayacak.

Drone’lar güvenlik endişeleri nedeniyle devletlerin yakın takibi altında. ABD’de başlayan sıkı yönetimin yakın zamanda başka ülkelere de kayması muhtemel. Özetle, drone alacakların ve sahiplerinin aklından çıkarmaması gereken altın bir kural var: İnsandan arınmış bölgelerde kullanın veya uçurmadan önce mutlaka izin alın.