Ana sayfa Teknoloji Genç firmalar&şirketler Apple’ın gelirleri Çin ile tavana vurdu

Apple’ın gelirleri Çin ile tavana vurdu

[Özgür Altay]
Okuma süresi: 3 dakika

Apple, 2015’in son üç ayına ait satış ve gelir rakamlarını kamuoyuna sundu. ABD’li elektronik devi, geçtiğimiz yılın son üç ayında 75,9 milyar dolar gelir ve 18,4 milyar dolar kar elde etti. Apple’ın bir yıl önce aynı dönemde elde ettiği kar 18 milyar dolar olmuştu. Bu miktar, bugüne kadar bir firmanın tek başına ulaştığı en yüksek kar olarak tarihe geçmişti.

iPhone, iPad ve Mac satışlarında artış yaşanan Apple ürünlerinin brüt kar oranları yüzde 40,1’e kadar yükseldi. Apple, 2016’ın ilk üç ayını kapsayacak Q2 rakamları için de tahminde bulundu. Geçtiğimiz yıl Q2’de 58 milyar dolar gelir elde eden Apple, bir yıl aradan sonra bu miktarın 50 ila 53 milyar arasında olacağını öngörüyor. Eğer tahminler doğru çıkarsa, Apple13 yıl aradan sonra ilk kez gelirlerinde düşüş yaşayacak.

iPhone Çin ile tavan yaptı

Apple’ın Q1’de listesinde başı çeken ürün, satışları belirgin artış göstermese de her zamanki gibi iPhone’du. Üç ayda yapılan iPhone satışları toplamda 74,78 milyon olarak belirdi.

apple_China_0041iPad, bir yıl öncesine oranla yüzde 21 azalarak 16,1 milyon satılırken, Mac satışları 5,31 milyonda kaldı.

Apple’ın en çok yüzünü güldüren piyasa ise Tim Cook’un CEO olmasından bu yana özel ilgi gösterdiği Çin’di. Çin, Tayvan ve Hong Kong’u kaplayan coğrafyada satışlar bir yılda yüzde 14 artış gösterdi. Çin gelirleri aynı süreçte 16,14 milyar dolardan 18,37 milyar dolara fırladı ve 17,93 milyar dolar gelir sağlayan Avrupa’yı geride bıraktı.

Çin, Amerika kıtalarının ardından Apple’ın en çok gelir elde ettiği ülke olurken, Japonya’da yüzde 12’lik bir düşüş yaşandı. Nüfusu 120 milyonu aşan Japonya, Q1’de Apple’a sadece 4,79 milyar dolar kazandırdı.

‘Diğer ürünler’ nerede?

Apple denildiğinde aklımıza iPhone gelse de, elektronik devinin ürün yelpazesi birbirinden kaliteli cihazlar ile dolu. iPad, iPod Touch, Apple TV ve Mac gibi ürünlerin ardından performansı merak edilen en yeni ürünler Apple Watch ve Beats kulaklıkları.

Apple, iPhone iPad ve Mac’e ait verileri sunarken; iPod, Beats kulaklık ve Apple Watch’un başını çektiği cihaz ve aksesuarları ‘diğer ürünler’ olarak tek bir kategoride topladı. Bu durumda akla ilk gelen düşünce, özellikle iPod satışlarının iyice düşmesi ve Apple Watch’un istenen başarıyı elde etmemiş olabileceği. Veya tek başına diğer azalan satışları dengelemiş olduğu.

Tim Cook, Temmuz 2015’te Apple Watch satış rakamlarının açıklanmaması üzerine, “Bu şeffaf olmamakla bağlantılı bir konu değil, rekabet detaylarımızı vermemekle bağlantılı. Apple Watch üzerinde çok emek gösterdiğimiz bir ürün” ifadesini kullanmıştı.

‘Services’ yani Hizmetler (iCloud, AppleCare, ApplePay) Q1’sw 6,05 milyar dolar gelir sağlarken; ‘Other Products’ yani ‘Diğer Ürünler’ (Apple Watch, Apple TV, iPod, Beats) bir yılda yüzde 62’lik artışla 4,3 milyar dolar gelir getirdi.

The Verge’de yer alan bilgiye göre, Apple ‘diğer ürünler’ kategorisini de ilk olarak Apple Wtch’un açıklandığı 2014 sonunda oluşturdu.

[Yahoo Finance]
[Yahoo Finance]

Yatırımcılar ne diyecek?

Apple’ın Q2’deki beklentilerini aşağıya çekmesi ve amiral gemisi iPhone’un bile en son çeyrekte sadece yüzde 1’lik bir artış göstermesi yatırımcıların da beklentilerini değiştirebilir.

iPhone satışlarının düz çizgide ilerlemeye başlayacağı bir süreçte Apple’ın izlediği strateji belirleyici olacak. Çin piyasası cepte görünebilir, iPhone en çok satan telefon olabilir ve kasada duran 700 milyar dolarlık nakit dünyanın bir numarası konumunu sağlayabilir. Ancak vergi usülsüzlüğü ve patent davalarıyla haberlere çıkan Apple’ın tahtını artık küçük ürünler taşımayacak.

Titan projesi ile Tesla ve diğer elektrikli otomobil üreticilerine doğrudan rakip olmaya hazırlanan ve projeye milyarlarca dolar akıtan Apple, 2020’li yılları hayal ediyor olmalı. Geride kalan dört yılda iPhone +/- 1 oynasın, pek fark etmez.