Okuma süresi: < 1 dakika

Siz tepelerde cayır cayır bisikletin pedalını çevirirken artık su şişenizde bir yandan cayır cayır su üretebilir. Fontus adındaki yeni nesil su şişeleri kendisini çevreleyen havadan nemi alıp, temiz ve içilebilir suya dönüştürebiliyor hem de 1 saatten az bir sürede. Tabi havanın da görece temiz olması öncelikli şart.

Avusturyalı endüstriyel tasarımcı Kristof Retezar tarafından su kıtlığı yaşanan bölgelerdeki insanlara yarar sağlamak amacıyla tasarlanan Fontus tamı tamına 1.2 milyar suya ulaşmakta zorluk çeken insana ve diğer insanlara hitap ediyor. Retezar, komplike bir su arıtma sisteminden ziyade basit ve taşınabilir bir ürün tasarlamayı amaçlamış.

Bir saatte su üretebiliyor

Nemli hava sistemin içine girince, hidrofobik (suyu sevmeyen) görünüş olarak diş fırçasını anımsatan “diş”lere çarpıyor ve bunların yardımıyla su buharı halinden damlalara dönüşüyor. Ayrıca Fontus’un üzerindeki küçük güneş paneli bataryasının hep dolu kalmasını sağlıyor.

Retezar şişenin en iyi 30-40 santigrat derece ve %80-90 nem şartlarında çalıştığını söylüyor. En iyi çalışma şartlarında, bir saate yakın bir süre zarfında Fontus yaklaşık 1/2 litre su üretebiliyor.

Retezar yakında bir destek kampanyası başlatmayı ve Fontusu pazara güçlü bir şekilde sokmayı planlıyor. Yeterli desteği alması halinde Fontus’u 100 doların altında bir fiyat ile piyasaya sürecek.