Okuma süresi: 2 dakika

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen En İyi Tasarım Okulları Düellolarında (Top Design School Challenge) öğrenciler geleceğin inovatif Ferrari’lerini tasarladı. Mühendisler, tasarımcılar ve sürücülerden oluşan jüri 3 baş döndürücü modeli ödüle layık gördüler ve aralarından seçtikleri birinci tasarım konusunda oy birliği ile karara vardılar.

İşte karşınızda ödüle layık görülen geleceğin Ferrari tasarımları:

İnternet oylaması ile üçüncülük elde eden “de Esfera :

ferrari-1-2Bir diğer üçüncülük alan tasarım Güney Kore’nin Seul şehirindeki Hongik Üniversitesinden üç öğrenciye ait :

ferrari-3İkincilik ödülünü alan “FL” isimli arabanın en önemli özelliği fütüristik tasarım konseptine odaklanmış belki de tek araç olması:

ferrari-4

Yeni nesil kapı açma mekazniması

“FL” i tasarlayan öğrenci Almanya’da Pforzheim Üniversitesinde eğitimine devam etmekte olan Rus öğrenci Roman Egorov. Jüriye göre Egorov, gelecekte insanların araçla etkileşiminin ne boyutlara ulaşacağını ve araba kabinlerinin ne tarz bir dönüşüme uğrayacağını tasarımında çok başarılı bir şekilde yansıtmış. Ancak gelin görün ki Egorov’un bu başarılı tasarımı bile birincilik ödülünü alan aracı sollayamadı.

Yarışmanın kazananı siyah güzellik abidesi, “the Manifesto”:

ferrari-5Jüri hiç bir şüpheye düşmeden oy birliği ile, Fransa’nın Valenciennes şehrindeki tasarım okulu ISD-Rubika’dan 6 öğrencinin tasarladığı bu modeli birinciliğe layık gördü.

ferrari-6Jürinin bu tasarımı seçmesindeki en önemli neden öğrencilerin aracın belli bir kısımını değil iç ve dış tasarımını ve hatta yürür aksamını bile tasarlamış olmalarıydı.

ferrari-8Ferrari yaptığı basın açıklamasında muhteşem kapı açma kapama mekanizmasının geleceğin teknolojileri kullanılarak evrime uğrayan iç fonksiyonlara da dikkat çektiğini belirtti.

ferrari-9Aracın alışılmışın dışındaki dış tasarımı da övgüler alan ana özelliklerinden biriydi.