Ana sayfa Teknoloji Mobil Cihazlar Gmail’in aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı aştı

Gmail’in aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı aştı

264
0
Okuma süresi: < 1 dakika

Google, e-posta hizmeti Gmail’in aylık aktif kullanıcı sayısının 1 milyarı geride bıraktığını duyurdu. Gmail’in Mayıs 2015’te düzenlenen I/O Developer konferasında açıklanan kullanıcı sayısı 900 milyondu. Geride kalan bir yılı aşkın sürede 100 milyon kullanıcı kazanan Gmail, Haziran 2012’de açıklanan 425 milyon kullanıcı sayısını ise iki katından fazla artırmayı başardı.

Gmail, elde ettiği başarıyla Google’ın 1 milyar barajını geride bırakan hizmetlerinden biri oldu. Arama motoru Google Search, tarayıcı Chrome, mobil işletim sistemi Android, harita uygulaması Maps ve sosyal medya ağı YouTube, 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip.

Google’ın verdiği verilere göre, Gmail kullanıcılarının en az yüzde 75’i e-posta uygulamasına mobil cihazlar üzerinden bağlanıyor. Tasarımı ve kullanım kolaylığı ile antik rakiplerine karşı fazlasıyla tutulan Gmail’in en kritik özelliği, bulut teknolojisi ile çok iyi entegre olması.

Şifrenize dikkat edin

Gmail üzerinden bulut depolama aracı Drive’ın yanı sıra Takvim ve Haritalar gibi birçok hizmete ulaşılabilmesinin yanı sıra, Google’ın sunduğu tüm hizmet ve sosyal ağlara erişim sağlanabiliyor. Gmail’in performansı, halen deneysel bir ürün olarak kalan Inbox’ın uzun süreli olmayacağına da işaret ediyor.

Gmail, geçtiğimiz yıl ‘brute attack‘ saldırısına uğramış ancak Rusya merkezli saldırı küresel alanda ciddi bir etki yaratmamıştı. Saldırının ardından Google’ın güvenliğe daha önem verdiği şüphesiz ancak şifrenizi iyi belirlemeyi ve kolay çalınabilecek bir yerde tutmamayı ihmal etmeyin.