Ana sayfa Teknoloji Genç firmalar&şirketler 15 çalışanlı firma Apple’dan servet kopardı

15 çalışanlı firma Apple’dan servet kopardı

[Müfit Y. Gökmen/DijitalX]
Okuma süresi: 2 dakika

Dünyanın bir numaralı firması olmak elektronik dünyasının çılgın rekabet ortamında çok kolay bir marifet değil. Google’dan Tesla’ya kadar birçok firmayla kapışan ve on yıllar öncesine uzanan Ar-Ge süreciyle ilgili davalarla başı ağrıyan Apple, teknoloji dünyasındaki rekabetin son birkaç yıldır en çok hırpaladığı firmaların başında geliyor.

Tabii ki patent ihlali ve vergi usulsüzlüğü gibi konularda Apple’dan daha fazla dava açılmış firmalar olabilir. Ancak 700 milyar dolarlık servetiyle dünyanın bir numaralı firması olan ve 2016 Q1’de en kısa zamanda en çok gelir elde eden firma rekorunu ikinci kez kıran Apple, haliyle çok göz önünde kalıyor.

Mahkeme tarafından VirnetX Holding firmasına 625 milyon dolar ödemesi kararlaştırılan Apple, servetinden küçük bir parça verecek olsa da prestij alanında sarsılmaya devam ediyor. ArsTechnica’da yer alan bilgiye göre, 2012’de açılan davada, Apple’ın FaceTime ve diğer canlı iletişim teknolojilerinde VirnetX’in patentlerini ihlal ettiğine karar verildi. Apple, dava ilk açıldığında sanal özel ağ (VPN) teknolojilerine ait patent ihlali ile suçlanırken, yıllar içinde biriken dosyalar güvenlik uygulamaları ve iMessage hizmetini de içine kattı.

Online iletişim uygulamalarında VirnetX’in patentini ihlal eden tek firma Apple da değil. Mahkeme dışında Microsoft ile 200 milyon dolara anlaşan XirnetX, Skype üzerinde de sunduğu suçlamaların ardından 23 milyon dolar daha tazminat aldı.

Apple ile servet ‘kazandılar’

VirnetX’in yukarıda geçen meblaları kazandığı davalar ilk de değil. Apple ile geçmişte de bir davası olan firma, iPod Touch, iPhone, iPad ve Mac ürünlerini kapsayan patent ihlali davasında 368,2 milyon dolar daha kazanmıştı. Dahası, Ars’a göre bu davalar VirnetX’in Apple ile hesaplaşmasını sona erdirmeyecek.

Farklı bir iş ilişkisiyle Apple’dan bolca para kazanan VirnetX, CNN’de yer alan bilgiye göre elektronik ürün üreten bir firma değil. 15 çalışanı ve tek bir ofisi olan firma, servetini sahip olduğu 80 patent ile elde ediyor. Patentler firmalara lisansla veriliyor ve bir ihlal olduğu zaman anında mahkemeye gidiliyor.

Independent Reportar’a göre Apple’ın kasasında nakit olarak 532 milyar dolar var. En son açıklanan mali raporla da firmanın hisseleri yüzde 0.34 değer kazanmıştı. Kısaca kazanan VirnetX olmaya devam edecek gibi.

1 YORUM

  1. Apple şirketlerinde para çok (şuan Google 1. sıraya geçsede) biraz da başkaları yesin ama değil mi , bravo vallahi firmaya tuttuğunu koparan cinstenlermiş pes etmemişler.