Ana sayfa Bilim New Shephard’ın roket kamerasından iniş görüntüsü

New Shephard’ın roket kamerasından iniş görüntüsü

309
0
Okuma süresi: < 1 dakika

Amazon’un patronu Jeff Bezos, uzay roketi kapışmasında gerçekten çok iyi manevralar yapan bir isim. Her ne kadar SpaceX akıllara gelen ilk firma olsa da, Bezos henüz resmi bir görev gerçekleştirmeyen roketleriyle aradan sıyrılmayı ve gündeme oturmayı çok iyi biliyor.

Bezos’un uzay turizm firması Blue Origin’in en son marifeti, 22 Ocak’ta ikinci kez dikey iniş gerçekleştiren New Shepard roketinin üzerinden çekilen iniş anını yayınlamak oldu. Vine’da yayımlanan altı saniyelik video, New Shepard’ın 100 kilometrelik mesafeden dönerken roketlerini ateşlediği son anı gösteriyor.

İnterneti roketler kaplıyor

New Shepard, Kasım 2015’te alçak yörüngeye ateşlendiği denemede dikey inişi başarmış ve tarihe geçmişti. Aynı roket, 22 Ocak 2016’da ikinci kez denendi ve bir ilke daha imza atıldı. Blue Origin, ağzı açık bırakan SpaceX videoları arasına serpiştirdiği son video ile sosyal medyadaki hünerini de bir kez daha gösterdi.

Tabii ki bu tatlı rekabet uzay-havacılık sektörüne büyük katkıda bulunan iki firmanın birbirlerine sosyal medyada üstünlük sağlama yarışı değil. Tersine art arda gelen başarılı ateşlemeler ile karşımıza çıkan süper manzaralar, sonunda kedi-bebek videosu çağını sona erdirmiş gibi görünüyor.

Bu da kalkış videosu:

İnişin ardından uzay kapsülü olmayan New Shepard’ın görünümü:

new_shepard_05432