Ana sayfa Teknoloji Hi-Tech Yeni nesil Atlas görücüye çıktı

Yeni nesil Atlas görücüye çıktı

551
0
Okuma süresi: < 1 dakika

Google’ın ana firması Alphabet’in bünyesinde bulunan Boston Dynamics, belli aralıklarla sunduğu robotlarına Atlas’ın yeni versiyonu ile devam etti. DARPA ile sürdürülen projede arama-kurtarma robotu olarak geliştirilen Atlas, ilk versiyonuna göre daha kısa ve hafif olarak belirse de, hareket kabiliyeti fazlasıyla göz doldurdu.

Atlas'ın 2013 yılındaki hali.
Atlas’ın 2013 yılındaki hali.

Boston Dynamics, geçtiğimiz yıl tekmelere karşı bile dengesini yitirmeyen mekanik köpeği Spot’u tanıtmıştı. 1,75 m boyunda ve 82 kilo olan yeni Atlas, eski versiyonuna kıyasla dengesini kaybetmeden yürüyor ve kapıları açarak yoluna devam edebiliyor. Karlı veya taşlı zeminde dengesini kaybetmeyen robotun dikkat çeken tarafı, bir depoda çalışabilecek kadar esnek olması.

Kutuları kaldırıp raflara yerleştirebilen Atlas, parmak uçlarına kadar eğilebiliyor ve kollarını insandan farksız bir şekilde kullanabiliyor. Dahası, kendisinden hoşlanmayan bir iş arkadaşı tarafından düşürüldüğünde zorlanmadan yerden kalkıyor.

Atlas’ın gösterdiği başarı, yapay zekanın gelişimi konusunda endişe duyan çevreleri endişelendirebilir. Engelleri atlayabilen çita gibi Atlas da hareket kabiliyeti taklit ettikleri canlılardan neredeyse farksız olan bir robotu temsil ediyor. Atlas’ın yeteneklerine göz atmak isterseniz, aşağıdaki videoya göz atın.