Dubai şehri 11-12 Mart tarihlerinde lunaparak hız treni vari bir parkurda World Drone Prix yarışmasına — drone yarışçıları ve üreticileri için 150 takım arasından kazanan takıma 250 bin dolar para ödülü veren bir yarışmaya —  ev sahipliği yaptı.

Toplam para ödülünün dağılımı yarışta ilk sekiz sırada yer alan takımlar, serbest uçuşlar ve en hızlı parkur dahil olmak üzere tam 1 milyon dolardı.

‘Pil stop’

Bu yıl ilk kez düzenlenen World Drone Prix hava aracının hızı, bir pilotun atikliği ve yerleşik engeller ile dar kavisli dönüş testlerini kapsıyordu. Drone ekiplerinin hava aracını parkurlarda yönlendirebilmeleri için navigasyon sistemi ile kontrol edebilme seçenekleri mevcuttu ve özel olarak hazırlanan drone’lar tıpkı yarış arabaları gibi pit-stop yapmak zorunda kaldılar — pil değiştirmeleri gerektiğinde minderlerin üzerine iniş yaparak. 

Yönlerini değiştirebilecek ve kendilerini yeniden düz konuma getirebilecekleri bir yarış pistinde, drone’lar yarıştıkları yolların altındaki ışıklı çizgileri ve parlayan dar yuvarlak şeritleri geçmek zorundaydılar. Pist’te birbirleriyle rekabet içerisinde olan drone’ların çeşitli perspektiflerden canlı görüntüleri de kaydedildi.
yarışpistiWorld Drone Prix’te, yarış koltukları tarzı koltuklarda oturan dört pilota kendi drone kameralarından yarışın kontrolünü sağlamak ve hava araçlarını uçurabilmek adına gözlerini kaplayan sanal gerçeklik gözlükleri verildi. Hava araçları zaman zaman en yüksek hız limitlerine ulaşmalarına ramak kala arkalarında Dubai Marina’daki gökdelenlerinin yer aldığı 12 turluk bir pist rotasında yarıştılar.

Pilotlar, bu drone yarışı sırasında Formula 1 yarışlarının bilinen beyaz tulumlarını giyindiler. Yarışlarda ise sanki bilimkurgu filmi olan “Tron” dünyasında yarışılıyor gibi — 591 metrelik pistte yer alan parlak floresan ışıklarının hava araçlarının yönünü bulmasına yardımcı olmasıyla — böyle bir hava yaratılmış.

Geleceğin teknolojileri aslında çok uzaklarda değil

Gelecek yıl, fütüristik silüete sahip bu şehir drone uçuşlarının yanı sıra robotik yüzme,koşu,güreş ve araba yarışlarını da içeriyor olacak. Birleşik Arap Emirlikleri kabine işleri bakanı Mohammed al-Gergawi “Yakın geleceği kendimize doğru getirmeye çalışıyoruz,” diyor.

Şubat’tan bu yana, drone sahipleri Birleşik Arap Emirlikleri’nin Genel Sivil Havacılık Otoritesi ile araçlarını kayıt ettirmeleri gerekiyor. Ayrıca yetkililer kullanılan drone’lara hobi olarak kameralar veya lazerler koyulması konusunda bir yasak getirdi. Havacılık otoritesinin genel müdürü Saif Mohammed al-Suwaidi, zamanında yaptığı bir açıklamada, “Bu yalnızca bir uçuş oyunu değil, bu aynı zamanda drone’ları uçurmak için kullanıcılara zihinsel komutlar ve el hareketleriyle uyum sağlama olağanı tanıyan zihinsel odaklanma ve kesinlik gerektiren bir spordur,“ ifadelerini kullandı.

Aşağıda yer alan videoda görebileceğiniz gibi “Tornado X-Blades Banni UK” takımı ödüllerini alarak evlerine döndüler.

“Banni UK” takımını Britanyalı bir genç ve bu takımın pilotu olan Luke Bannister yönetti.

Yetkililer bundan sonra her iki yılda bir bu oyunlara ev sahipliği yapmak istiyorlar. World Drone Prix Cumartesi gecesinde, drone’lar pist etrafında vızıldayarak test denemeleri yaparken izleyicilerin dikkatini çekmeyi başarabildiler. Yarış kazanıldıktan sonra, Luke’un ekibinin yönetici üyesi Nigel Tomlinson bu büyük para ödülünü Luke’un ekibinin 43 ekip üyesiyle paylaşmak istediğini vurguladı. Luke ise yarışmayı kazanmalarının ardından sahneye çıkarken sürekli gülümseyip mutlu görünüyor ve takımının onu alkışlamasından sonra utanarak ışıklandırmaların harika olduğunu söyledi.
lukebannister

Bu genç pilot hakkında daha fazla şey merak ediyorsanız The Independent sitesindeki bu yazıya bir göz atmanızı öneririz.