Ana sayfa Bilim Çevre iPhone’ları geri dönüşüm için parçalayan robot

iPhone’ları geri dönüşüm için parçalayan robot

394
0
Okuma süresi: < 1 dakika

Apple’ın merkezi Cupertino, California’da düzenlenen ve yeni iPhone ile iPad’in görücüye çıktığı etkinlikte, çok daha etkileyici bir teknoloji olan Liam da tanıtıldı.

‘Robotik kesme aracı’ olarak da tanımlanabilecek robot, iade edilen iPhone’ları parçalarına ayırma görevini üstleniyor. Bir süredir test edildiği, hatta kullanıldığı anlaşılan Liam’ın söktüğü parçalar, yeni elektronik ürünlerin imalatında kullanılacak.

Apple’ın verdiği bilgiye göre Liam’ın söktüğü parçalar arasında kobalt, gümüş, platin ve tungsten gibi materyaller bulunuyor. Bu materyallerden Tungsten, hassas kesim cihazları için kullanılıyor.

Yenilenebilir teknolojide yeni bir dönem başlayabilir

Liam ile elde edilmek istenen en büyük hedeflerden biri, ‘uzay kampüsü‘ tamamen yeşil enerjiye dayanacak olan Apple’ın doğal kaynakları tüketimini azaltması. Apple’ın Çevre, Politika ve Sosyal Girişimler birimi başkan yardımcısı Lisa Jackson’a göre, ‘Liam’ın benzeri bir robot bulunmuyor.’

Tabii bu robotun hünerine göre yapılmış bir açıklama. Boston DynamicS’in insansı robotu Atlas, Moley Robotic’in Şef Robotu, bulaşık kaldıran robot veya MIT’in engelleri aşan çitası gibi bugün birçok örnek göstermek mümkün.

Yapacağı geri dönüşüm ile küresel tedarik zincirine katkıda bulunacak Liam, yenilebilir enerjiyi teknoloji devlerinde teşvik eden iyi bir örnek.

iPhone’lardan sökülecek değerli madenlerin, Afrika’daki çocuk işçilere bir faydası olup olmayacağını söylemek ise zor.