Astronomi gündeminin gizemli kategorisinde yer alan ‘Planet 9’, Ocak ayında Astronomical Journal dergisinde yayımlanan araştırmanın ardından tekrar tartışma konusu oldu. Kuiper Kuşağı’nın derinliklerinde yer aldığı öne sürülen dev gezegenin varlığı hakkında yeni deliller olduğunu savunan en son isim ise Plüton’a ‘cüce gezegen’ unvanı verilmesine neden olan gökbilimci Mike Brown.

Öncelikle Planet 9 konusu hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım: Kuiper Kuşağı’nın karanlık bir köşesinde Dünya’nın en az 10 misli büyüklükte bir gezegen yattığı tahmin ediliyor. Gizemli gezegenin varlığını savunan temel bulgular, Dünya’ya doğru savrulan Oort Bulutu kaynaklı sayısız kuyrukluyıldız. Gökbilimciler, bir türlü göremediğimiz bir yerde dev bir gezegenin çekim gücüyle kuyrukluyıldızları sapanla fırlatırmış gibi Güneş Sistemi’nin içine yolladığına inanıyor.

New Horizons’ın yeni durağı olan Kuiper Kuşağı’nda bugüne kadar tespit edilen Sedna, 2012 VP113, 2010GB174, 2004VN112, 2013RF98 ve 2007 TG422 gök cisimlerinin davranışları, Planet 9’un varlığını savunan en önemli deliller. Brown, yörüngeleri bozuk olan gök cisimlerinin, yukarıda bahsettiğimiz çekim gücünün etkisinde olduğunu düşünüyor.

[@plutokiller/Twitter]
[@plutokiller/Twitter]

New Horizons’ın yeni macerası birçok bilgi sunabilir

Brown’ın hipotezini destekleyen en yeni bulgu ise OSSOS (Outer Solar System Origins Survey) araştırmasında tespit edilen yeni bir gök cismi. Söz konusu gök cismi, Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığından 200 ila 1,200 kat daha uzak bir noktada yer alıyor. Kanada-Fransa Hawaii Teleskobu tarafından tespit edilen ve ilk bilgileri Michele Bannister tarafından SETI Enstitüsü’nde sunulan gök cismi, Planet 9’un varlığına işaret eden ‘yedinci delil’ olarak gösteriliyor.

Brown’ın Twitter hesabında duyurduğu yeni Kuiper Kuşağı cisminin geçici adı uo3L91. Kendisi hakkında henüz bilimsel makale yayımlanmamış genç bir keşif.

Brown ve Bannister, uo3L91 hakkında elde edilen verilerin değerlendirileceğini ve Planet 9 ile ilişkisi olup olmadığına dair yeni bilgiler sunulacağını belirtti. Eğer sonuç beklendiği gibi çıkarsa, Plüton fatihi New Horizons’ın 2019’da başlayacağı gözlemler fazlasıyla heyecan verici olacak.

Haberimize son bir not düşelim. Birçoklarının ‘Planet X’ yani 10’uncu Gezegen olarak da adlandırdığı gizemli gök cismi, Plüton’un cüce gezegen kabul edilmesinden dolayı eğer keşfedilirse Güneş Sistemi’ndeki dokuzuncu gezegen olacak.