Okuma süresi: 2 dakika

10 yıllık bir bekleyişin ardından Tesla Model 3’ünü görücüye çıkardı. Tesla Motors CEO’su Elon Musk, Model 3’ün elektrikli araçları artık her köşe başında göreceğimiz çağın kapılarını aralayacağı kanısında.

Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya, Hawthorne’daki Tesla’nın tasarım ofisinde tanıtılan Model 3’ün en az 346 kilometre menzili olacağını söyleyen Elon Musk, aracın 2017 yılında 35.000 dolardan satışa sunulacağını ve bu fiyata daha iyi bir aracın alınamayacağını söyledi. Teknolojisinin yanında Elon Musk’ın dediğine göre Model 3 aynı zamanda dünyadaki en güvenli araçlardan birisiymiş.

Model 3 tanıtıldığı gün 130.000 ön sipariş aldı ki bu da toplamda 4 milyar dolardan fazla bir getiri demek oluyor. Günler geçtikçe siparişlerin de artacağını düşünürsek Elon Musk ve ekibinin ne kadar başarılı bir proje gerçekleştirdiğini anlarız.

model3 - 1

Aracın tanıtım versiyonu 0’dan 100 km/sa hıza 6 saniyeden az bir sürede çıkıyor ve bu rakamın piyasaya sürülen gerçek arabalarda daha da geliştirilmesi planlanmış. Tüm Model 3’lerin sahip olacakları Tesla şirketinin geliştirdiği Süperşarj ağı ile performanslarını katlaması da bir başka düşünce.
Belki siz de Model 3 için can atıyorsunuz ama yakın zamanda direksiyonda olmak mümkün görünmüyor. Üretimine 2017 sonlarından önce başlamayı planlamayan Tesla şirketi şimdilik size sadece 1000 dolar gibi cüzi bir rakama ön sipariş verme imkanı sunuyor. Tesla ayrıca gelecek yılın sonlarına kadar satış bayileri ve teknik servis ağını ikiye katlayıp yeni araçların piyasaya çıkışına tam anlamıyla hazır olmayı hedefliyor.
Model 3 Elon Musk’ın 10 sene önce blog yazısında bahsettiği hayaline ne kadar yaklaştığını da bir anlamda bizlere gösteriyor. 10 sene önceki planlarına göre Elon Musk öncelikle spor bir araba üretip – bunu Roadstar ile yaptı – burdan gelen para ile daha geniş müşteri yelpazesinin karşılayabileceği ucuzlukta bir araba yapıp – bunu da Model S ile başardı – ordan elde edilen gelirler ile de neredeyse araba almak isteyen herkesin karşılayabileceği ve talep edeceği ucuzlukta ve kalitede olan son modeli tasarlayacaktı ki bu hayaldeki bahsettiğimi araba da bugün tam olarak karşımız da duruyor: TESLA MODEL 3.