Okuma süresi: 2 dakika

Arkasındaki desteğin nereden geldiği hala belli olmayan elektrikli otomobil üreticisi Faraday Futures, ilk araçlarını 2018 yılında üretim hatlarından yollara dökmeyi planlıyor. Bu planlarını açıkladıkları yer ise tam anlamıyla manidar. Geçtiğimiz hafta Tesla’nın Las Vegas’taki üretim merkezinin çok da uzağında olmayan bir araziye 1 milyar dolarlık fabrikalarının temelini atarken geleceğe dair planlarını da açıklayan firma yetkilileri Tesla’ya şimdiden gözdağı vermeye çalışıyor.

Şirketin elektrikli araba üreteceği açıklamalardan net bir şekilde anlaşılsa da henüz bir prototipi sunulmuş değil. Şimdilik ortada sadece Ocak ayında tanıttıkları ilk konsept arabaları FFZERO1 var ancak o bile şirketin nasıl gümbür gümbür geldiğini anlamamıza yetiyor çünkü elektrik tüketim konusunda tasarruf düşünüldüğünde son derece üstün özelliklere sahip. Faraday Futures en önemli silahı patenti kendisinde olan ve henüz kimsenin detaylı bilgiye sahip olmadığı güç dönüştürücüleri. Şirket bu dönüştürücüler sayesinde elektrik bataryalarını küçültmeyi hedefliyor.

Tesla’nın en güçlü rakibi olabilir

Seri üretecekleri otomobillerde olur mu bilinmez ama FFZERO1 modelinin sahip olduğu bazı özellikler geleceği adeta ayaklarımıza getiriyor. Araçta sürücüye kaskı aracılığı ile su ve oksijen beslemesi yapabilen bir sistem, VR haritalama, sıfır yer çekimli sürücü koltuğu ve teknoloji tutkunlarını çılgına çevirecek neredeyse her şeyi yapabildiğiniz bir kontrol paneli mevcut.

faraday5

Faraday Futures, tamamlanmış arabalarını daha hızlı teslim ederek şu anda elektrikli araba piyasasında lider olan Tesla’dan farklılaşmayı hedefliyor. Aslında bu hedefleriyle biraz da Tesla‘nın yeni modelleri Model X ve Model E için verdiği teslimat sürelerinin uzunluğuna işaret ediyorlar. Şimdilik Tesla’yı eleştirmeleri kolay, asıl soru üretime geçtikten sonra ürünleriyle de Tesla’nın başını ağrıtabilecekler mi bunu bekleyip göreceğiz.