Falcon 9 inişini 360 derece izleyin

455
0
Okuma süresi: < 1 dakika

Astronomi ve uzay-havacılık sektörü sağ olsun, sosyal medyada bir dönem beyin sulandıran kahvaltı ve kedi-köpek görüntüleri zamanla roket ateşleme, iniş ve patlama görüntüleriyle kaplandı. Her biri yeni nesil için hayranlık verici yeni alanların keşfedilmesini sağlayan bu görüntüler, aynı zamanda bilim ve teknolojiye bağımlı kalmamız için de büyük önem taşıyor.

Neredeyse her gün bir yenisi çıkan fotoğraf ve videolara, en son olarak Falcon 9’un okyanusa ilk kez iniş yapmayı başardığı anların 360 derecelik görüntüleri eklendi. ‘Of Course I Love You’ adlı yüzen platformun yüzeyindeki kameralardan elde edilen görüntüler, ilk kademesi 41 metre olan dev roketin görkemli inişini tüm açılardan yakalamanızı sağlıyor.

SpaceX’in turizm versiyonu da geldi

SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) Dragon uzay kapsülünü göndermek için gerçekleştirdiği ateşleme, geride kalan 15 ay içinde Falcon 9’un beşinci defa okyanuna inme girişimiyle sonuçlandı. Falcon, geçmişteki görkemli patlamaların ardından bu sefer dik durmayı başararak uzay-havacılık alanında yeni bir dönemin kapılarını araladı.

Solda, 22 Aralık 2015'te Orbcomm görevi sonrasında karaya inen, sağdaki ise 8 Nisan 2016'da Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) Dragon kapsülünü gönderdikten sonra okyanusa iniş yapan Falcon 9 görülüyor. [SpaceX]
Solda, 22 Aralık 2015’te Orbcomm görevi sonrasında karaya inen, sağdaki ise 8 Nisan 2016’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) Dragon kapsülünü gönderdikten sonra okyanusa iniş yapan Falcon 9 görülüyor. [SpaceX]
Bu arada, Falcon’un Kasım 2015’te ilk kez bir resmi görevde karaya iniş yapmayı başardığını da not düşmek gerekiyor.

SpaceX, NASA ile yaptığı anlaşma kapsamında 2018’den itibaren UUİ’ye mürettebat da taşımaya başlayacak. ‘Uzay taksileri’ görevinde yer alacak bir diğer firma, Boeing olacak.

Özel sektörde yaşanan gelişmeler hız kesmezse, SpaceX’in turizm versiyonu Blue Origin de 2020 öncesinde uzaya turist taşımaya başlayabilir.