Okuma süresi: < 1 dakika

Eğer bir drone yerden yüksekte bir yerlerde volta atarken motoru çalışmayı durdurursa, drone sahibinin izlemekten ve dua etmekten başka çaresi genelde olmuyor. Ancak artık drone’lar kendileri için tasarlanan yeni paraşüt sistemi ile zarar görmeden paçayı kurtarabilecek.

SafeAir (ParaZero) adındaki kurtarma sistemi drone’ların üst kısmına tutturuluyor ve bir entegre çip ile, algılanan herhangi bir serbest düşüşte paraşüt açmaya yönelik aksiyon alıyor. ParaZero’nun mucitleri, 2 kilogramlık minik drone’lardan insan taşıyabilen büyüklükte olanlara kadar geniş bir yelpaze için çeşitli çözümler sunabiliyor.

Düşüş hızını ayarlayabilen sistem

Şirket, ürünlerini geçtiğimiz Mart ayında tanıtmıştı ancak asıl ilgiyi sistemi test ettikleri videoyu YouTube üzerinden paylaşarak elde ettiler. Videoyu yazının sonunda bulabilirsiniz. SafeAir sistemi kullanıcıları düşüş hızını 3-6 metre/saniye aralığında ayarlayabiliyor ve yetkililer sistemin alçak irtifada bile verimli bir şekilde çalıştığını belirtiyor ki bunu yaptıkları testler ile de kanıtlamışlar.

Sistem drone kullanıcıları için riskleri azaltmak adına belki de ilaç niteliğinde ancak 3 metre/saniye düşüş hızı hala yeterince az değil ve geliştirilebilir bir durumda. ParaZero’nun fiyatı web sitesinde belirtilmemiş belki de daha düşük düşüş hızına sahip modeller üzerinde çalışıldıktan sonra fiyat belirlemeyi uygun gördüler ancak şu kesindir ki ne kadar iyi bir sistem geliştirseler de drone’ların kendisi kadar pahalı olmayacaktır.