Okuma süresi: < 1 dakika

Microsoft’un son araştırma projesi insanları Windows işletim sistemli telefon almaya itebilir. Şirket geçtiğimiz perşembe hala deneysel aşamada olan ekran teknolojisini görücüye sundu. Yeni nesil teknolojide sensörler aracılığı ile akıllı telefonunuzun ekranına dokunmadan önce hareketiniz tahmin ediliyor.

microsoft-screen-1”Dokunmadan hisset” adındaki teknoloji akıllı telefona gömülü sensörler ile nasıl ve ne zaman ekrana dokunacağınızı öngörüyor. Dokunmatik ekran ile olan etkileşimleri algılayarak telefonu ne kadar süredir elinizde tuttuğunuzu bile hesaplayabiliyor.

Akıllı telefonlar daha ne kadar akıllanabilir?

Kullanımına bir örnek olarak video oynatma uygulamasındaki aksiyonu gösterilebilir. Elinizi ekrana yaklaştırdığınızda uygulama otomatik olarak daha ekrana dokunmadan oynatma ayarları menüsünün açılmasını sağlıyor.

Benzer bir şekilde telefonu tek elle kullandığınız durumlarda ise eliniz ne tarafta ise kontrol menüsü ekranın o tarafında beliriyor.

Microsoft’un tecrübeli araştırmacılarından Ken Hinckley teknoloji için “Ellerinizi aklınıza açılan birer pencere olarak kullanıyor.” demiş.

Proje henüz ilk aşamalarında ve ne zaman müşteri seviyesine ineceği belli değil ancak belli olan bir şey var ki o da gelecekte Windows Phone’ların hatta tüm akıllı telefonların ne kadar akıllı olabileceği…