Iron Man filmlerinden biliriz, bir adam göğsünde ark reaktörü ile kostümü giyip insandan, yarı insan yarı robota dönüşür ve ciddi manada güç kazanır. Hyundai’nin bu duruma bakış açısı tam olarak şöyle olmuş madem ki bir adam bunu yapabiliyor biz dev bir otomobil şirketi olarak neden yapamayalım.

Geçtiğimiz hafta çarşamba günü şirketin resmi sitesinden giyilebilir robot kıyafeti çalışmalarına dair bazı fotoğraflar paylaşıldı.

Exoskeleton Iron Man filmindeki kıyafet gibi görünmese de ondan esinlenildiği kesin. Zaten Hyundai de sitesinden projeyi duyururken sürekli Iron Man kıyafetini referans göstermiş. Bunun bir nedeni belki de insanların bu tarz giyilebilir robotların artık filmlerden ibaret olmadığını, Hyundai’nin hayalleri gerçeğe dönüştürdüğünü düşünmelerini istemeleridir.

Hızlı ve esnek hareketi mümkün kılıyor

Hyundai giyilebilir robotunu çeşitli senaryolarda ve ortamlarda çalışabilecek şekilde tasarlıyor ki bu alanlardan birisi de üretim hatları. Hyundai’e göre giyilebilir robot yardımıyla bir yandan verimlilik artarken bir yandan da yaralanma riskleri azalacak.

Iron Man kıyafeti gibi Hyundai exoskeleton da kullanıcısına ekstra  ağırlık kaldırma gücü veriyor, Hyundai’nin açıklamalarına göre yaklaşık 300 kilogram taşınabiliyor bu teknolojik canavar ile.

Kıyafetin can alıcı özelliği ise sadece 50 kilogram ağırlığında olması; bu sayede kullanıcılar hızlıca uzun mesafeler kat edebilecekler. Savunma bakanlıklarının ve orduların ilgisini en çok çekecek kısım da bu olsa gerek.

Exoskeleton ayrıca belden aşağısı tutmayan engelli insanların tekrar yürüyebilmeleri için onların kullanımına uygun olarak da tasarlanıyor. Aynı zamanda yaşlı insanlar da exoskeletonu kullanarak daha mobil olabilecek ve uzun süreler ayakta kalabilecekler.

Hepimizin merak ettiği ne zaman piyasalarda olacağı, batarya ömrünün ne olacağı ve fiyatının ne kadar olacağı gibi sorular konusunda da Hyundai’nin açıklama yapması bekleniyor.

Önceki makaleİnsan midesinde açılan katlanabilir organik origami robot !
Sonraki makaleGörme engelli insanları sanat ile buluşturan proje
2011 yılında THY'nin Rio de Janeiro-İstanbul seferiyle Türkiye'ye göç eden Supugti, o yıldan bu yana kodlama alanında kendini geliştiriyor. Gündüzleri mağarasında video oyun oynamaktan hoşlanan Supugti, gece yarısından sonra insan beyni yemekle meşgul oluyor. DijitalX'te basın bültenlerini ve içerik anlaşması kapsamındaki yazıları girmekten sorumludur.