Ana sayfa Bilim Falcon 9 okyanusa inişte dörtlemeyedi

Falcon 9 okyanusa inişte dörtlemeyedi

209
0
Ateşleme anı. [Twitter/@SpaceX]
Okuma süresi: < 1 dakika

Paris merkezli Eutelsat firmasına ait EUTELSAT 117 West B ve ABS-2A uyduların 15 Haziran’da Florida, Cape Canaveral üssünden yörüngeye taşıyan Falcon 9, üst üste dördüncü kez okyanusa başarılı iniş yapmayı başaramadı.

SpaceX, uyduların Yerdurağan (Sabit) Transfer Yörüngesi’ne (GTO) taşınacağı için Falcon 9’un inişinin çok daha zorlu olacağını belirtmişti. GTO konumları yerden en az 400 km yükselikte bulunduğu için uyduları taşıyan roketlerin birinci kademesindeki yakıt iniş esnasında tükenme noktasına geliyor.

Falcon 9’un da yüzen platforma iniş denemesi sırasında dengesini tam sağlayamaması, motorları besleyecek yeterli yakıt kalmamasına bağlanıyor. GTO görevleri çok daha fazla yakıt ve irtifa kazanmak için daha yüksek hız gerektirdiği için yakıt daha hızlı tükeniyor. Sonuç olarak roketin 41 metrelik birinci kademesini yere yumuşak iniş yapması zorlaşıyor.

Musk, görev esnasında Twitter’dan yaptığı açıklamada “2016’yı bir deney yılı” olarak ifade ederken, “beklentilerinin sadece yüzde 70’inin gerçekleştiğini” belirtti.Açıkçası hiçbir kargo kapsülü ve uydunun kaybedilmediği ilk 6 ayda SpaceX başarılı bir performans sergiliyor. Falcon 9’un 1,5 aylık süreçte üst üste üç defa okyanusa iniş yaptığının da altını çizmek lazım.

[Twitter/@SpaceX]
[Twitter/@SpaceX]
Uzay-havacılık meraklıları için sevindirici bir haber, SpaceX’in önümüzdeki aylarda biri karaya olmak üzere iki Falcon 9 inişi daha yapacağı (deneyeceği). 16 Temmuz’da yapılacak ateşlemede ikinci kez karaya başarılı iniş denemesi yapacak olan Falcon 9, Ağustos’ta bu sefer yörüngeye uydu taşıdıktan sonra okyanusa iniş denemesi yapacak.

Bol şans!