Okuma süresi: 2 dakika

Keşif Görevi 47’nin kumandanı Tim Kopra (NASA), uçuş mühendisi Tim Peake (ESA) ve Soyuz kumandanı Yuri Malenchenko (Roscosmos), 18 Haziran günü TSİ 14.15’te Kazakistan’ın Dzhezkazgan kasabası yakınlarına indi.

Scott Kelly ve Mikhail Kornienko’nun bir yıllık görevinin ardından insanlı derin uzay görevlerine hazırlık anlamı taşıyan deneyler gerçekleştiren Peake, Kopra ve Malenchenko, özellikle göz sağlığı konusunda tedaviye yönelik araştırmalar yaptı.

[NASA]
[NASA]
Üç isim, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) görev yaptığı süre içinde dört kargo görevinde yer aldı. Bunlar arasında, UUİ mürettebatının uzay istasyonundaki yaşam alanını genişleten Bigelow Expandable Activity Module (BEAM) de yer alıyor. SpaceX tarafından Nisan 2016’da gerçekleştirilen kargo görevinde UUİ’ye ulaştırılan BEAM, istasyona entegre edilerek tam boyutlu olarak faaliyet göstermeye başladı. BEAM ile yapılacak deneme süreci, 2 yıl sürecek.

SpaceX’in yanı sıra diğer kargo görevlerinden ikisi Rusya’nın Progress, diğeri ise Orbital ATK’in Cygnus uzay kapsülü tarafından gerçekleştirildi.

47’nci görev sona erdi

186 gün süren görevde Kopra iki, Peake ise bir uzay yürüyüşü gerçekleştirdi. İlk yürüyüşte Kopra UUİ’nin mobil taşıyıcı vagonunu güvenli bir konuma yerleştirdi. İkinci yürtüyüşte ise Peake ve Kopra uzay istasyonunun sekiz enerji kanallarından birini tamir etmek için devre dışı kalan voltaj düzenleyicilerinden bir tanesi yenisiyle değiştirdi.

Kopra uzaydaki görev süresini 244 güne çıkarırken, ilk kez UUİ’de görev yapan Peake 186 gün uzayda kaldı. Malenchenko ise toplam uzay görevi süresini 828 güne çıkararak tüm zamanların birincisi kozmonot Gennady Padalka’nın ardından ikinci sıraya yerleşti.

[NASA]
[NASA]
Üç mürettebatı Dünya’ya dönmesiyle 47’nci Keşif Görevi’nin defteri kapanırken, 48’inci görev NASA astronotu Jeff Williams’ın kumandanlığında devam ediyor. Williams’ın ekibine üç yeni isim üç hafta sonra katılacak.

NASA astronotu Kate Rubbins, Rus kozmonot Anatoly Ivanishin ve Japonya Uzay-Havacılık Ajansı’ndan (JAXA) Takuya Onishi, 6 Temmuz’da yapılacak ateşleme ile UUİ’ye gönderilecek.