Okuma süresi: < 1 dakika

Robot Marty, piyasadaki türevleri gibi programlanabiliyor ve çocukların kodlama öğrenmesine yardımcı oluyor ancak onu diğerlerinden ayıran bir özelliğe sahip o da Marty’nin bacağı. Marty’nin her bir bacağı üç motora sahip:

Bir tane ileri ve geri hareket edebilmek için, bir tane sağa ve sola hareket edebilmek için ve bir tane de dönüşler için. Bu sayede Marty dans edip yürüyüp dönüşler yapabiliyor. Diğer iki bacaklı robotların aksine daha az sayıda motora sahip olması da cabası. Marty’nin yaratıcısı bu şekilde Marty’nin fiyatını düşük tuttuklarını söylüyor. Her şey bir kenara Marty sahip olduğu kaşlar ile de tebessüm etmenizi sağlıyor.

marty-2

Birçok kodlama dili ile uyumlu

Şirin suratlı Marty, Scratch, Python, C++, Java ve daha başka diller ile programlanabiliyor. Indiegogo‘dan Marty’yi değişik formlarda satın alabiliyorsunuz; 3 boyutlu yazıcıdan çıkartılan diğer kısımlara rahatlıkla yerleştirilebilen devre kartını tek başına alabilirken, bacaklı ve kafalı ancak elleri olmayan bir Marty de alabiliyorsunuz.

Devre kartı fiyatları 42 dolardan başlıyor. Marty ayrıca Raspberry Pi ile tam uyumlu; bir sürü sensör ile donatılıp Wi-Fi ile bağlantı kurabiliyor.