Okuma süresi: 2 dakika

Arabistan’ın çölleri, kuzey Afrika ve Orta Asya’da yaşadığı bilinen ve en esrarengiz kedi türlerinden birini temsil eden Arabistan kum kedisi (Felis margarita harrisoni), 10 yıl aradan sonra varlığına dair iz verdi.

Sert bakışlarıyla çevresine gözdağı veren F.margarita, ağırlıkla geceleri ortaya çıkan gizemli bir hayvan olarak biliniyor. Su içmesine gerek olmayan kum kedisi, tüm ihtiyacını avladığı kuşlar, kertenkeleler ve memelilerden sağlayabiliyor. Kum kedisinin kulakları ve pençelerindeki tüyler, buralara kum kaçmasını önlüyor.

Yaşadığı bilinen coğrafyalara yayıldığı bilinse de, F.margarita hakkında çok az bilgi toplanabilmiş durumda. Sahara Conservation Fund örgütünden John Newby, ‘kum kedilerini araştıran çok az araştırmacı olduğunu ve bu türün davranışı, popülasyon ve mevcut durumu hakkında çok az bilgi toplandığını’ belirtiyor.

Kum kedisinin çok nadir görülmesi, nihayetinde Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli tehdit altındaki türler listesine eklenmesiyle sonuçlandı. BAE’de bulunan Al Ain Hayvanat Bahçesi dışında, türün çoğalması için özel koruma programı da henüz bulunmuyor.

Yeni strateji belirlenecek

Abu Dabi Çevre Ajansı’nda (EAD) görevli Shakeel Ahmed, 10 yıldır doğada rastlamadıkları F.margarita hakkında eski raporları okumaktan bunaldıktan sonra kediyi kendisi aramaya karar verdi.

[Clément Bardot / Wikimedia Commons]
[Clément Bardot / Wikimedia Commons]
Abu Dabi’nin koruma altındaki Baynouna bölgesinde kedi maması konan kameralı tuzaklar hazırlayan Ahmed ve ekibi, geçtiğimiz yıl aylar süren gözlemlerin ardından kum kedisine ait 12 fotoğraf elde etmeyi başardı.

Gözlemler, iki dişi ve bir erkekten oluşan grubun seyrek bitki örtüsü içeren kum tepelerinde yaşadığını ve 11 ile 28 derece arası sıcaklıkta ortalığa çıkmayı tercih ettiklerini gösterdi. Kameralar aynı zamanda kum kedisinin avladığı kertenkele ve böcek türlerini de tespit etti.

Daha fazla araştırma lazım

European Journal of Wildlife Research dergisinde yayımlanan araştırma, ileride kum kedilerini korumak için yeni stratejiler geliştirilmesinde kullanılacak. Elde edilen bilgiler, F.margarita’nın Umman ve Suudi Arabistan’daki popülasyonlarla karşılaştırılmalarını da sağlayacak.

Newby, koruma altındaki alanlarda kum kedisinin sayısının artmasını sağlayabileceklerini, bilim insanlarının ileride bu türü korumak için daha fazla araştırma yapması gerektiğini belirtti.