Ana sayfa Teknoloji Sosyal medya&İnternet Snapchat’in ırkçı filtresi ortalığı karıştırdı

Snapchat’in ırkçı filtresi ortalığı karıştırdı

452
0
Okuma süresi: < 1 dakika

Görünüşe göre Snapchat’in filtrelerle başı dertten kurtulmuyor. Tartışmalara sebep olan yeni Snapchat filtresi, kullanıcıları çizgi haline gelmiş kapalı gözler ve pembe yanaklarla Asyalı karikatüre dönüştürüyor.

Snapchat filtre için animeden ilham alındığını belirtse de, bu kadar tepki çekmesinden sonra filtreyi kullanımdan kaldırarak: “Filtrelerin amacı eğlendirmektir, gücendirmek değil” dedi. Uygulamaya eklendiği andan itibaren Twitter üzerinden ağır eleştirilere maruz kalan söz konusu filtre bir daha kullanıma sunulmayacak.

Asyalıları stereotipleştirmeye yönelik ırkçı resimler ve karikatürleri de göz önüne alırsak oldukça hassas bir konuda çizgiyi aşan Snapchat, ırkçı söylemleriyle dikkat çeken Donald Trump’la bile karşılaştırıldı.

Daha önce de ırkçılık suçlamalarıyla karşı karşıya gelen Snapchat, kullanıcıları koyu bir ten, rasta saç ve şapka ile Bob Marley’ye benzeten bir filtreyi eklediğinde yine olumsuz eleştirilerin hedefi olmuştu. Şirket, geçmişten ders çıkarmada belli ki pek başarılı değil.