Telefonlarda sanal gerçeklik ile yeni bir dönem başlatan Samsung Gear, HTC Vive gibi VR gözlükleri, teknolojinin uzun süre soluğunu kesmişti. Şimdi de NanoRacks şirketi uzay sektörüne el atarak yeni bir çalışmanın yelkenlerini açmış bulunmakta. SpaceVR projesi ile Dünya’nın ilk sanal gerçeklik uydusu hayata geçiyor.

2015 yılında yeterli bütçe sağlanmadığı için projeyi gerçekleştiremeyen NanoRacks, 2017 yılında fırlatacağı bu uydunun geri sayımını şimdiden başlattı.

Bu fırlatmada ise Uluslararası Uzay İstasyonu görev alacak. Overview 1 isimli uydu, uzaya SpaceX Falcon 9 roketi tarafından fırlatılacak.

Küp şeklinde tasarlanan uydu diğer uydulardan ağırlık ve maliyet olarak daha avantajlı olmasıyla öne çıkıyor. SpaceVR, herkese sanal gerçeklik sayesinde gerçekten sonsuz ve sınırsız evren deneyimi sunmayı hedefliyor.

Overview 1, gezegenimiz üzerinde oluşan her anı son derece nefes kesen ve sürükleyici bir şekilde yayınlayacak.

Radyo, jiroskop, uçuş kontrol sistemi ve vaziyet kontrol sistemi gibi özelliklerle bir uydu aracı için ihtiyaç olabilecek her türlü donanımı bulunduran Overview 1 sanal gerçeklik uydusu, görüntüleri kaydedebilmek için 4K sensörler kullanacak. Ayrıca kullanılan bu alıcılar ile videolar da oluşturulacak.

Şirketin koyduğu en büyük hedefler arasında uzaydan canlı yayın yapmak geliyor.

NanoRacks CEO’su Jeffrey Manber “Henüz yeni bir yatırımcı alan bu şirket hayallerini gerçekleştirmeye çalıştığı için mutluyuz. Uzayın güzelliğini Dünya genelinde paylaşacağımız için çok heyecanlıyız. Uzay alanında yeni bir çağ açıp yeni dönemin bir parçası olmaya hazırız” ifadesini kullandı.

KAYNAKSpaceVR
Önceki makaleSnapchat’in ırkçı filtresi ortalığı karıştırdı
Sonraki makaleSibirya’da bilinmeyen bir canlı fosili bulundu
Çağrı Temel, robotik ve uzay alanına merakından dolayı vaktinin çoğunu bu alanda çalışmalar yaparak geçiriyor. Uzay bilimi eğitimi aldıktan sonra uzayla bağlantılı çalışmalara başlayan Temel, robotik alanında çeşitli yazılımlar geliştirerek yeni robotlar üretiyor. Birçok proje ve etkinliklere katılarak kendisini geliştirmeyi amaçlayan Temel, kişisel gelişim ve liderlik eğitimi alanlarında çalışmaya devam ediyor.