Ana sayfa Dünya Sibirya’da bilinmeyen bir canlı fosili bulundu

Sibirya’da bilinmeyen bir canlı fosili bulundu

866
0
Okuma süresi: < 1 dakika

Sibirya’nın kuzeyindeki Yakutistan’da yer alan Udachnaya elmas madeninde, hangi canlı türüne ait olduğu bilinmeyen bir fosil bulundu. Rus yetkililer, madendeki kalıntıların 66 ile 252 milyon yıl öncesine ait olmasından yola çıkarak, antik canlının da on milyonlarca önce yaşamış olabileceğini düşünüyor.

Siberian Times’ın haberine göre mumyalaşmış fosil Kuzey Kutup Dairesi’nin sınırında kalan açık elmas madeninde çalışan madenciler tarafından bulundu. Yakutistan’da 1955 yılında keşfedilen madenin, 350 milyon ton ham elmas içerdiği tahmin ediliyor.

Madencilerin gerçekçi yaklaşım sergileyerek ‘keşfedilmemiş bir dinozor türü olduğuna’ inandığı canlı, incelenmesi için bölge başkenti Yakutsk’a gönderildi. Kent, Udachnaya madeninin 1,686 km güneyinde yer alıyor.

Yapılacak DNA ve kemik analizlerinin ardından korku filminden fırlamışa benzeyen canlının ne olduğuna dair bir fikir elde edebileceğiz. Sibiryanın derin dondurucudan farksız topraklarında daha nice keşfedilmeyi bekleyen fosil sakladığını düşünmek zor değil.