Ana sayfa Küresel Çevre ‘2031’e kadar ana enerji kaynağı Güneş olacak’

‘2031’e kadar ana enerji kaynağı Güneş olacak’

1746
0

“Dünya üzerindeki bütün enerji ihtiyacını yalnızca güneş panellerinden karşılamak isteseydik ne kadarlık alana ihtiyacımız olurdu?” sorusunun cevabını araştırıyoruz.

Elon Musk gibi vizyonerlere göre 2031 yılına kadar güneş enerjisi dünyanın ana enerji kaynağı olacak. 2014 yılında ise ABD’nin güneş enerjisinden sağladığı pay, toplam enerjinin yalnızca %0,14’ü.

Peki enerjinin tamamını güneş enerjisinden karşılamak isteseydik, bütün dünyayı güneş panelleriyle kaplamamız gerekmez miydi?

Tabi ki hayır.

Konu hakkındaki Land Art Generator’un analizine göre ABD Enerji Bilgi Sistemleri’nin 2030 enerji tahmini 198,721,800,000,000 kilowatt/saat ve 1 metrekare güneş panelinden yıllık ortalama 400 kilowatt/saat enerji üretilebildiği düşünüldüğünde toplam enerji ihtiyacını karşılamak için sadece İspanya büyüklüğünde (496 bin kilometrekare) alana ihtiyacımız olacak (Türkiye’nin yüzölçümü 783 bin kilometrekare).

[bt_logo]

KAYNAKBilim Türkiye
Önceki makaleHola Kelime Kartları ile İngilizce Öğretiyor!
Sonraki makaleGirişimci ve Kobi’lere Çevrimiçi Fikir ve Tavsiye Hizmeti
2011 yılında THY'nin Rio de Janeiro-İstanbul seferiyle Türkiye'ye göç eden Supugti, o yıldan bu yana kodlama alanında kendini geliştiriyor. Gündüzleri mağarasında video oyun oynamaktan hoşlanan Supugti, gece yarısından sonra insan beyni yemekle meşgul oluyor. DijitalX'te basın bültenlerini ve içerik anlaşması kapsamındaki yazıları girmekten sorumludur.