Eksperin.com, Türkiye’de ilk defa fikir ve tavsiyeye ihtiyacı olan kişilerle, konusunda uzman kişileri online platform üzerinde bir araya getiriyor. Özel sanal santral yazılımı ile danışmanlık ihtiyacı duyan kişilerle uzmanların bire bir görüşebilmelerini sağlıyor. Eksperin.com, girişimci ve Kobi’lerin, işlerini büyütebilmek veya sorunları görerek önlem alabilmeleri amacıyla, gereken her an uzmanlara kolayca ulaşabilmelerini sağlayacak.

Girişimci ve Kobi’lere Fikir, Uzmanlara Gelir

Türkiye’de özellikle son iki yılda pazaryeri girişimleri ciddi anlamda ivme yakalamış durumda. Pazaryerlerinin çalışma şekli, alıcı ile satıcıyı bir platform üzerinde bir araya getirerek onların bu alışverişi güvenle ve hızlı bir şekilde yapmalarını sağlamak. Eksperin.com’un sektörde yer alan diğer tüm pazaryerlerinden farkı ise, ürün yerine kişiselleştirilmiş bilgi ve deneyim satıyor olması.

Erkeklere 2013’ten bu yana abonelik modeliyle iç çamaşırı, çorap, tıraş-bakım ürünleri ve prezervatif gönderen Erkekpaketi.com kurucuları tarafından hayata geçirilen Eksperin.com, özellikle girişimci ve Kobi’lerin sektörde yaşadıkları en büyük sorunlardan birinin, işleriyle ilgili özel olarak soru sorup fikir alabilecekleri uzman kişileri bulmak olduğu tespitinden doğdu. Eksperin.com ayrıca, danışmanlık arayan kişilerin uzmanlara erişim sağlasa da onlarla görüşebilecekleceki bir ortam bulunamadığı sorununu aşmak için kuruldu. Eksperin.com, bilgi, fikir, tavsiye ve deneyime ihtiyacı olan kişilerle, uzmanlıklarını profesyonel olarak gelire çevirmek isteyen kişileri bire bir görüştüren bir köprü görevi üstleniyor.

Eksperin.com, girişimci ve Kobi’lere sunduğu faydanın yanında , uzmanlar için de bir ek gelir yaratıyor olması açısından dikkat çekiyor. Çünkü Türkiye’de özellikle danışman ve avukatların en çok yakardığı konuların başında verdikleri bilginin ve sundukları hizmetin karşılığını alamamaları, hatta bazen de danışmanlık ücretlerini tahsil edememeleri geliyor. Bu sebeple Eksperin platformu bu tarz sorunlarla boğuşan uzman ve danışmanların sorununa da çözüm sunmuş oluyor. Platform sayesinde hem yeni müşterilere ulaşıyorlar hem de sundukları hizmetin karşılığı olarak ödemeleri garanti altına alınmış oluyor.

Nasıl kullanılıyor?

Sitenin arka planında ciddi bir yazılım olmasına rağmen çalışma şekli oldukça basit. Platformda uzman olarak yer almak isteyen kişiler hızlıca başvuru yapıp kendileri için dakika ücreti belirliyorlar. Platform tarafından kabul edilen uzmana en geç 24 saat içinde dönüş yapılıyor ve müşterilerle görüşebilmesi için hesabı aktive ediliyor. Müşteri, platforma gelip hangi kategoriden uzmanla görüşmek istiyorsa platform aracılığıyla ona istek gönderip randevulaşıyor ve 15, 30 veya 60 dakikalık görüşme seçeneklerinden birini seçiyor.

Daha sonra platform tarafından her iki kişiye de sabit bir telefon numarası ve görüşme için özel şifre veriliyor. İki taraf da kararlaştırılan saatte numarayı arayıp şifreyi girerek görüşmeye başlıyorlar. Burada en önemli detaylardan biri, görüşme yapan kişilerin gizliliğinin sağlanması. Yani iki taraf da birbirlerinin iletişim bilgilerine sahip değil. Daha sonra, görüşme bittiğinde, görüşme süresi ve uzmanın dakika ücretine göre hesaplanan tutar, müşterinin kredi kartından çekiliyor. Tutarın büyük bir yüzdesi uzman hesabına aktarılıyor, platform da sunduğu hizmet karşılığı kalan yüzdeyi komisyon olarak alıyor. Böylece platformda rol alan üç bileşenin de win-win-win bir yapı ile değer yarattığı görülüyor.

Oturduğun Yerden İstediğin Saatte İhtiyacın Olana Ulaş

Platformun kurucusu seri girişimci Ersin Mete Ertürk, “Eksperin, bizzat ben ve çevremdeki girişimcilerin ortak sorunu olan konusunda uzman kişilere keşke istediğimizde ulaşabilsek durumu sonucu ortaya çıktı. Çünkü insanlar bazen öyle bir noktaya geliyor ki hızlı karar alması gereken durumlarda yaşadıkları tereddütü ve ne yapması gerektiğini bu yollardan daha önce geçmiş, aynı deneyimleri yaşayıp başarılı olmuş ya da başarısızlık yaşamış kişilere sorarak, onlardan fikir alma ihtiyacı duyuyor. İşte biz de Eksperin.com’da bunu kolay yoldan sağlıyoruz. Ulaşılamaz kişileri, benzersiz iş deneyimleri yaşamış, çeşitli kategorilerdeki uzmanları, ihtiyacı olan kişilerle teknolojik altyapımız sayesinde telefon yoluyla görüştürüyoruz. İş modelimizin farkı, özel sanal santral yazılımımız sayesinde iki tarafı telefon yoluyla görüştürmek. Bu sayede farklı şehirlerde yaşayan kişiler oturdukları yerden, istedikleri saatte görüşme yapabiliyorlar. Örneğin Anadolu’daki bir Kobi’nin yetkilisi, İstanbul’da yaşayan bir uzman ile istediği saatte özel olarak görüşerek işletmesiyle ilgili fikir ve tavsiye alabiliyor. Bunun karşılığında da platformdan onaylı uzman, gelir elde ediyor.

Türkiye’de girişimcilik son yıllarda artan bir trend’de ilerliyor. Bu noktada hem girişimcilerin hem de Kobi’lerin en çok ihtiyaç duydukları şeylerden biri, yeni başlayacakları proje veya devam eden işleriyle ilgili soru sorup fikir alabilecekleri kişilere ulaşabilmek. Amacımız özellikle Kobi’lerin ve 1,5 milyon girişimcinin bu hizmetten yararlanarak işlerini büyütmelerini sağlamak” dedi.

Erkekpaketi ve Eksperin.com kurucusu Ersin Mete Ertürk.
Erkekpaketi ve Eksperin.com kurucusu Ersin Mete Ertürk.

Ünlü Kişilerin Kullanımı İçin VIP Link ve Bağış Butonu

Firma, yakında platformda özellikle iş hayatı, teknoloji, internet ve girişimcilik alanlarında uzman danışman olarak yer alacak tanınmış kişilerin de hizmet vermeye başlayacak. İsteyenlerin, görüşme gelirini diledikleri yere bağışlayabilmelerine olanak sağlayan bir yapı da kurduklarını belirten Ertürk “Burada da amacımız görüşmeden elde ettiği gelire ihtiyacı olmayan veya bir kısmını bağışlamak isteyenler için bir sosyal sorumluluk gerçekleştirmelerine yardımcı olmak. VIP link sayesinde de isteyen uzman hesabını belirli bir süre için ücretsize çevirip bu şekilde hizmet verebilecek ”dedi.

Önceki makale‘2031’e kadar ana enerji kaynağı Güneş olacak’
Sonraki makaleGamer’lara Yönelik E-Ticaret Sitesi Açıldı: GameForce.com.tr
2011 yılında THY'nin Rio de Janeiro-İstanbul seferiyle Türkiye'ye göç eden Supugti, o yıldan bu yana kodlama alanında kendini geliştiriyor. Gündüzleri mağarasında video oyun oynamaktan hoşlanan Supugti, gece yarısından sonra insan beyni yemekle meşgul oluyor. DijitalX'te basın bültenlerini ve içerik anlaşması kapsamındaki yazıları girmekten sorumludur.