Ana sayfa Bilim Maldivler mercanlarını hızla kaybediyor

Maldivler mercanlarını hızla kaybediyor

Maldivler beyazlaşıyor.
Okuma süresi: < 1 dakika

Atmosfer sıcaklığının durdurulamayan yükselişi, mercan kayalıklarının canına okumaya devam ediyor. Sıcaklık artışı nedeniyle yaşanan ‘beyazlama’, Maldivlerdeki mercan kayalıklarının yüzde 60’ında etkili oluyor.

Denizlerdeki biki örtüsünün çamaşır suyuna batırılmış gibi beyaz hale gelmesi, yosunların ani ve aşırı değişen sıcaklıklara maruz kalmasından kaynaklanıyor. Eğer şartlar normale dönmezse, doğal rengini kaybeden mercanlar ölüyor.

Okyanus sıcaklıları genelse El Nino nedeniyle artışa geçse de, son iki yılda atmosfer sıcaklığının belirgin derecede artması El Nino’dan bağımsız bir etki yarattı.

Hint Okyanusu’ndaki tatil cenneti olarak da bilinen Maldivlerde Mayıs ayında yapılan analizler, beyazlama etkisinin mercanların yüzde 60’ında etkili olduğunu ve bazı bölgelerde renk kaybının yüzde 90’a çıktığını gösterdi.

Büyük Bariyer Resifi'nden bir görüntü.
Büyük Bariyer Resifi’nden bir görüntü.

Mercanlar hızla ölüyor

Araştırma Uluslararası Doğayı Koruma Derneği (IUCN) ve Maldivler Deniz Araştırma Merkezi ve Çevreyi Koruma Ajansı tarafından Kuzey Ari Mercan’ında gerçekleştirildi.

IUCN yetkilisi Ameer Abdulla, ‘iklim değişikliği nedeniyle mercanlardaki beyazlamanın çok daha sık görüldüğünü ve hızlandığını’ belirterek, ‘2016’da elde edilen verilerin çok ciddi olduğunu ve mercan ölümlerinin arttığını’ söyledi.

Adbulla, ‘beyazlama etkisinin daha fazla yayılmaya devam etmesi halinde mercanlardaki ölümlerin de artacağı’ uyarısında bulundu.

Maldivler küresel mercanların yüzde 3’lük kısmına ev sahipliği yapıyor. Takımadadaki mercanlar sadece iklim değişikliği değil aynı zamanda deniz seviyesindeki artışın da tehdidi altında.

Dünya’daki en fazla deniz canlısı çeşitliliğine ev sahipliği yapan yerlerden biri olan Avustralya Büyük Mercan Resifi, beyazlama etkisinin en ciddi yaşandığı bölgelerden biri. Mercanın beşte biri şu ana kadar ölürken, Pasifik Okyanusu’ndaki Kiribati Cumhuriyeti’nin de mercanlarının yüzde 80’i ölmüş durumda…