Ana sayfa Dünya Rusya’nın hava istasyonu uçurumdan düşmek üzere

Rusya’nın hava istasyonu uçurumdan düşmek üzere

[Ivan Mizin / WWF-Russia]
Okuma süresi: 2 dakika

Antarktika’nın kuzey kıyılarında kalan Kara Denizi’nin ortasında, muhtemelen bu haberi okumasanız adını bile duymayacağınız ufak bir ada yer alıyor. Vize adını taşıyan adada ise muhtemelen Rusların bile varlığını unuttuğu bir hava istasyonu yer alıyor.

En yakın komşusu 140 km kuzeyinde kalan Ushakov Adsı olan Vize, donmuş toprakları üzerinde ıssız bir hava istasyonu ve bolca kutup ayısı ve deniz aygırına ev sahipliği yapıyor.

Kendi haline bırakılan vize, bir süre önce yeni federal doğal kaynakların belirlenmesi için çalışma yapan Rus buzulbilimci Alexander Aleynikov’un aklına geldi. Aleynikov, uydu fotoğraflarına baktığında küçük dilini yuttu.

Fotoğraflara dayanan veriler, 2009 ile 2016 yılları arasında Vize Adası’na ait kıyı kesiminin 74 metre gerilediğini gösterdi. Ada, dünyanın hiçbir yerinde görülmeyecek kadar hızlı bir erozyon nedeniyle eriyordu.

[Ivan Mizin / WWF-Russia]
[Ivan Mizin / WWF-Russia]
World Wildlife Fund Russia adına açıklama yapan Oksana Lipka, Rusya’nın en çok toprak kaybettiği yeri her yıl 5-15 metre içeri çekilen Yeni Sibirya Adaları zannettiklerini, Vize’nin ise yok olma hızında çok daha hızlı çıktığını belirtti.

Vize Adası'nın konumu. [Wikipedia]
Vize Adası’nın konumu. [Wikipedia]
Rus yetkililere göre, Vize’nin bu kadar hızlı erozyona uğramasının nedeni küresel ısınma. Vize, üst üste yılın en sıcak ayı rekorunu kıran 2015 ve 2016’nın etkisini Antarktika’ya kadar taşıdığını anlamak için de çok net bir örnek.

Sıcaklık artışı ile yükselen deniz seviyesi ve güçlenen dalgalar, tepe taklak olmaya hazırlanan hava istasyonunun sonunu yaklaştırıyor.

Buz tutmuş topraklara sahip Antarktika adaları bile küresel ısınma nedeniyle eriyorsa, yakın gelecekte halimizi düşünün.

Adaya Google Maps’te bakmak isterseniz: 79°35’35.5″N 76°51’14.1″E