Ana sayfa Teknoloji Genç firmalar&şirketler Türk mühendisler BMW’yi Transformer’a dönüştürdü

Türk mühendisler BMW’yi Transformer’a dönüştürdü

[Letrons]
Okuma süresi: 1 dakika

İstanbul ve Ankara’daki teknokentlerde fazlasıyla başarılı işler çıkarıldığını biliyorum ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin levhası önünde bilim-kurgu filmlerinden fırlayan sahnelerin çekileceği kolay kolay aklıma gelmezdi.

Türk mühendislerin geliştirdiği uzaktan kumanda ile kontrol edilen BMW marka otomobil, 2 dakika içerisinde Transformers’ı anımsatan bir robota dönüşüyor.

Duman makinesinden ses sistemine kadar efektlerin de düşünüldüğü BMW robot, anlaşıldığı gibi fazlasıyla emek ürünü bir icat. Letrons web sayfasına bakıldığında ise videodaki modelin firma tarafından geliştirilen tek otomobil-robot olmadığı görülüyor.

Hollywood’un dikkatini çeker mi?

Üçü element adı olan Bizmut, Argon, Wolfram ve Tantal adında dört modeli daha bulunan firma, 2009 yılında Ar-Ge firması olarak hayata geçmiş. Firmanın ilk Letrons modeli Antimon, 12 kişilik mühendis ekibi tarafından 8 ayda tamamlanmış.

Farklı otomobil modelleri kullanabildiklerini belirten Letrons, robotlara henüz yürüme özelliği katamadıklarını belirtiyor.

Bu kadar başarılı mühendislik örneklerinin ülkemizden çıkması beni açıkçası hiç şaşırtmadı. Videoda bir ufak sorun, kadraja giren beklenmedik misafirler.

Başarılarının devamını dilediğimiz Letrons, yakın gelecekte Optimus Prime’ı da inşa edebilir ve belki de Hollywood ile çalışabilir?