[ESA/Rosetta/NAVCAM]
Okuma süresi: 4 dakika

786 gün boyunca yörüngesinde dolandığı 67P kuyrukluyıldızına 30 Eylül günü çarparak görevine son veren Rosetta, uzay keşfinde birçok ilke imza attı.

Bir kuyrukluyıldızın yüzeyine iniş yapan ilk keşif aracı, Kasım 2014’te Rosetta’dan gönderilen Philae olmuştu. Rosetta, çarpışma anından saniyeler öncesine kadar fotoğrafladığı 67P’nin tüm sırlarını ortaya çıkardı. Yapılan keşifler, kuyrukluyıldızlar hakkında bugüne kadar bilinmeyen birçok bilgi sundu.

1Kuyrukluyıldızlar ilk görüldüklerinden çok farklı olabilir

31 Temmuz 2014 tarihli ilk ne t fotoğraf. [ESA/Rosetta/NAVCAM]

Rosetta’nın ilk büyük başarısı, 2014’te 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızının şeklini ortaya çıkarması oldu. ESA, kuyrukluyıldızın patates şeklinde olduğunu ve üzerine rahatlıkla bir keşif aracı indirilebileceğini düşünüyordu.

Rosetta’nın ilk fotoğraflarında beliren görüntü ise bir hayli şaşırtıcıydı. 67P, ince bir boyun ile bağlanan iki parçadan oluşuyordu. Kuyrukluyıldızın nasıl olup da ördek benzeri bir şekle büründüğünü ilk başta kimse anlayamadı. 67P zamanla erozyona uğramış bir gök cismi olabileceği gibi, iki parçanın birleşmesiyle de oluşmuş olabilirdi.

Rosetta, Eylül 2015’te cevabı buldu. 67P, 4 milyar yıl önce her biri 2 km genişliğindeki iki kozmik kaya parçasının birleşmesinden oluşmuştu.