[NASA]
Okuma süresi: 5 dakika

Bir zamanlar Dünya’nın benzeri olduğu düşünülen Mars’ın bugünlere nasıl geldiği halen kesin olarak bilinmiyor. Kızıl Gezegen’de bir zamanlar ilkel de olsa canlıların yaşadığı düşüncesi her geçen gün artarken, bir gün orada ne bulacağımızdan halen emin değiliz.

Mars’a yolculuk için gerekli teknolojiyi bir gün elde edeceğiz. Ancak adım atacağımız bambaşka Dünya’da hayatta kalmak için birçok soruyu cevaplamamız gerekiyor.

1Mars’ta neden ‘iki yüz’ var?

Mars’ın düz yüksek bölgeleri ve güneydeki volkanik, yüksek alanların haritası. [NASA]

Güneş Sistemi’ndeki tüm gök cisimlerinin farklı jeolojik ve topografik özelliklere sahip olduğunu biliyoruz. Mars’ın ilk dikkat çeken özelliği ise benzeri olmayan türden: Gezegenin iki yarısı birbirinden neredeyse tamamen farklı.

Mars’ın kuzey yarımküresi az kraterli düz bir yüzeye sahip. Alçak alanlardan oluşan kuzey bölgeleri, aynı zamanda Güneş Sistemi’ndeki en düz ve pürüzsüz bölgelerden biri. Bu durum, Mars’ın kuzeyinde bir zamanlar su varlığı olduğuna işaret ediyor.

Mars’ın güney yarımküresine bakıldığında ise bozuk ve bol kraterli bir alan görüyoruz. Güney bölgesi, kuzeyden de 4 ile 9 km daha yüksek alanlardan oluşuyor. Bir gezegenin iki yarısının nasıl bu kadar farklı olabileceğine dair en kestirme ve mantıklı açıklama ise belli: Bir zamanlar dev bir asteroit çarptı.