Okuma süresi: 4 dakika

CS:GO milli takımımız, Sırbistan’da düzenlenen şampiyonada 10 maçta 10 galibiyet alarak Dünya şampiyonu oldu. Milli takım, son maçta Arjantin’i devirdi.

Bayrak asmak için yola çıktığımız The World Championship’te yarı final ve finalin oynanacağı 4. gün tamamlandı. Fransa ve Danimarka’nın üçüncülük dördüncülüğü paylaştığı, Arjantin’in ikinci ve Türkiye’nin şampiyon olduğu turnuvada sonuçlar şu şekilde:

Yarı Final –  Türkiye vs 1 Fransa

Günün ilk maçı millilerimiz ile grupta yendikleri Fransa arasında gerçekleşti. Best-of-3 sisteminde oynanan yarı final maçlarında Türkiye Cache’i, Fransa Train’i eledi. Daha sonrasında takımlar Overpass (TR) ve Nuke (FR) haritalarını seçti. Kalan üç haritadan Cobblestone ve Mirage da elenince son harita Dust2 oldu.
1.Harita – Overpass
İlk haritaya T tarafında başlayan temsilcimiz ilk yarıyı 8-7 önde bitirdi. Çekişmeli geçen maçta kioShiMa ve Fuks’un çabaları takımlarını kurtarmaya yetmeyince ikinci yarıyı da 8-7 kazanan takımımız maçı 16-14 kazanarak skoru 1-0 yaptı.
trfr1
2.Harita – Nuke
İkinci haritada ise T tarafında 7 round almayı başaran Türkiye, CT tarafında pek etkili olamayarak 7 round alabildi ve Fransa’ya 16-14 kaybetti. 2-2 olan skorda Fransa’nın en etkili oyuncusu kioShiMa oldu.
trft2
3.Harita – Dust2
Milli haritamız Dust2’de CT başlayan takımımız ilk yarıyı 9-6 önde bitirdi. İkinci yarıda ise yer yer hata yapsak da DESPE ve XANTARES’in insanüstü performanslarıyla Fransa’yı 16-11 yenerek skoru 2-1 yaptık ve finallere adımızı yazdırdık.
trfr3

Danimarka vs Arjantin

Günün ikinci maçı ise İsveç’i sürpriz şekilde yenen Arjantin ile turnuva favorilerinden Danimarka oldu. Mirage ve Overpass’in elendiği veto sürecinde Arjantin Cache’i, Danimarka ise Train’i seçti. Kalan üç haritadan Dust2 ve Nuke’un elenmesiyle kalan son harita Cobblestone oldu.

1.Harita – Cache
Arjantin seçtiği haritada maça kötü başlayıp sadece 5 round alabilse de CT tarafında oynadığı ikinci yarıda maçı müthiş performansla 10-5 yenik durumdan 16-11’lik galibiyete çevirmeyi başardı.

arjden

2.Harita – Train
1-0 olan skorda Danimarka da kendi haritasına hızlı başladı. T başladığı ilk yarıyı 10-5 üstünlükte kapatan takım, bu sefer Arjantin’e şans tanımadı ve 6-2 kazandığı ikinci yarıda skoru 1-1’e getirmeyi başardı.

arjden2

3.Harita – Cobblestone
Danimarka maça üstün başlayan taraf oldu. CT başlayan Danimarka ilk yarıyı 11-4 önde kapattı. Oyundan kopması beklenen Arjantin ise mücadeleci ruhunu ortaya koyarak ikinci yarıda yine mükemmel bir performansla maçı 16-14, skoru 2-1 yaparak finalde Türkiye’nin rakibi oldu.

arjden3

Final –  Türkiye vs Arjantin

Oldukça dengesiz geçen finallerin harita elemelerinde Türkiye Nuke’u, Arjantin de Mirage’i eledi. Harita seçmelerinde ise Train’i seçmemize karşılık olarak da Arjantin Overpass’ı seçti. Elemelerin ikinci aşamasında Türkiye Cache’i, Arjantin de Dust2’yi elerken son harita ise Cobblestone oldu.

1.Harita – Train
T başladığı haritada Arjantin’in hızlı temposuna karşılık olarak çözüm bulamayan ekibimiz 11-0’da aldıkları round sonrasında maçı yavaşlatmaları sayesinde ilk yarıyı 11-4 kapattılar. CT tarafında ise DESPE’nin AWP kontrolünü JonY BoY’dan alması, tomi’yi durdurabilmemiz ve iyi pozisyon almamız sayesinde mükemmel bir geri dönüş sergileyerek ilk haritayı 16-14 kazandık.

arjtr

2.Harita – Overpass
İkinci haritada CT başlamamıza rağmen savunmadaki hatalar ve Straka’nın harita performansını durduramamız sebebiyle ilk yarıyı 12-3 geride kapattık. Tekrar bir geri dönüş olabilir mi dediğimiz anda ise Arjantin’in sağlam savunmasına, doğru yerlere yaptıkları ‘boost’ ile kazandıkları avantajlara karşı koyamadık. İkinci haritayı 16-5 kaybetmemizle skor 1-1 oldu.

arjtr2

3.Harita – Cobblestone
Türkiye’nin en iyi olduğu harita olan Cobblestone’da ilk yarı bizim üstünlüğümüzde 11-4 bitti. Arjantin’li oyunculara istediği geri dönüş şansını tanımayan takımımız, Calyx ve paz’ın önderliğinde Arjantin’i 16-8 yenerek TWC 2016 Şampiyonu oldu.

arjtr3
dijitalsporlar