Volkswagen, I.D. konsept arabası ile geçtiğimiz günlerde Paris Otomobil Fuarında etrafa ışık saçtı ve orada yaptıkları tanıtıma ek olarak bilim kurgu tarzında bir de video yayımladı.

Videonun başında bir kadın dışarı çıktığı binanın önünde kendi kendini kullanabilen (otonom) arabası ile buluşuyor. Araç emre amade bir şekilde kibarca kapılarını sahibine açıyor. İlk olarak kadın aracın kontrolünü eline alıyor ve uzay mekiği tadında LED aydınlatmalara sahip ana gövdenin gösterişiyle yol almaya başlıyor.

Daha sonra, sürüşü arabaya terk etmek için direksiyondaki Volkswagen logosuna bastırıyor ve direksiyon gösterge panelinin içine gömülüyor. Bu otomatik sürüş modunda sürücü arkasına yaslanıyor ve ön camına yansıyan mesajlarını okuyor.

Volkswagen dersini aldı

Diğer markaların yaptığı tanıtım videolarında olduğu gibi otomotiv geleceğinin öngörülerine oldukça yakın bir tasarım da Volkswagen’den gelmiş oldu bu şekilde. Ancak Uber ve Google‘da gördüğümüz üzere bu tarz videolar artık sadece konsept amaçlı olmaktan da çıkıyor. Adeta ön gösterime dönüşüyor. Çünkü Google’ın Google Car‘ının yollarda neler yaptığını şu anda bütün dünya konuşuyor.

Şimdilik Volkswagen’in açıkladığı takvime göre 2020’de yollarda olmasını planladığı I.D. modelinin bir aksaklık olmadan belirtilen tarihte (şu andan itibaren 4 yıl falan ediyor aslında çok da uzak değil:) Aksaklıktan kastımız tabi ki Volkswagen’in teknik anlamda yetersizliği ve gecikme olacağı değil ancak biliyoruz ki emisyon skandalı gibi skandallar artık herhangi bir markanın başına her an gelebiliyor, bekleyip göreceğiz.