Ana sayfa Uzay Astronomi Çin’in dev teleskobu “Tabby’nin yıldızını” dinleyecek

Çin’in dev teleskobu “Tabby’nin yıldızını” dinleyecek

1470
0
500 metre çapıyla en büyük radyo teleskop olan FAST.

Dünyanın en büyük radyo teleskobu unvanına sahip olan FAST, yörüngesinde uzaylılara ait mega yapı olduğu düşünülen KIC 8462852 yıldızında ne olup bittiğini anlamak için kullanılacak. FAST, ‘Tabby’nin yıldızı’ olarak da adlandırılan gök cismininde ne olup bittiğini anlamak için başlatılan seferberliğin en son üyesi oldu. FAST öncesinde, Stephen Hawking’in desteklediği Breakthrough Listen SETI projesi de KIC 8462852’nin gözlemleneceğini açıklamıştı.

Kısa süre önce tamamlanan 500 metre çapındaki FAST, geride bıraktığı Arecibo Gözlemevi’nden neredeyse 200 metre daha geniş. Çin, teleskobun ‘Dünya dışı akıllı medeniyetlere ait sinyalleri yakalamak için kullanılacağını’ açıklamıştı. Görünüşe bakılırsa, yörüngesinde bir Dyson küresi olduğundan şüphelenilen KIC 8462852’den daha iyi bir başlangıç olamaz. Eğer gerçekten yıldızın etrafında akıllı canlılara ait bir yapı varsa, FAST buradan gelecek radyo sinyallerini yakalayabilir.

KIC 8462852'nin bir mega yapı tarafından sarıldığı düşüncesine uzak bakılıyor.
KIC 8462852’nin bir mega yapı tarafından sarıldığı düşüncesine uzak bakılıyor.

Ne olabileceğine dair güçlü bir teori yok

KIC 8462852, bir yıldan uzun süredir astronomi gündeminde yer alan bir yıldız. Bugüne dek yapılan birçok ilgin keşfin yanında, KIC 8462852 sebebi henüz bilinmeyen bir anormalliğe sahip. Kepler Teleskobu tarafından elde edilen ve yer teleskopları tarafından doğrulanan veriler, yıldızın parlaklığının belli aralıklarla azaldığını göstermişti.

Bir ölçümde yıldızın ışığının yüzde 22 oranında azaldığının tespit edilmesi, yörüngesine kalıcı ve büyük bir nesne/nesneler olabileceği düşüncesini güçlendirdi.

Bilim insanları, Dünya dışı akıllı varlık ihtimalini düşük kabul ediyor. Ancak son bir yıl içinde yayımlanan birçok araştırma, kuyrukluyıldız kümesi veya gezegen diski gibi olasılıkları da çok düşük kabul ediyor.

KIC 8462852 yıldızına ait kuyrukluyıldız senaryosunu tasvir eden çizim. [NASA]
KIC 8462852 yıldızına ait kuyrukluyıldız senaryosunu tasvir eden çizim. [NASA]

FAST biraz yavaştan alabilir

South China Morning Post’a konuşan Berkeley SETI Araştırma Merkezi’nden Andrew Siemion, “Tabby’nin yıldızından yayılması muhtemel teknoloji kaynaklı radyo sinyallerini yakalamak için FAST teleskobunun çok büyük bir katkı yapacağını” belirtti.

Siemion, “SETI gözlemlerinde Çin ile işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını, FAST’ın süper hassas ölçüm yeteneği sayesinde çok zayıf sinyalleri bile yakalayabileceklerini” belirtti.

FAST’ın Tabby’nin yıldızı gözlemlerine ne zaman başlayacağı şu an için kesin değil. Adı açıklanmayan bir kaynak ise bu sürenin iki yıl olabileceğini belirtti.

Pekin Planetarium direktörü Zhu Jin, FAST’ın çok geniş gözlem açısı ve yönlendirilebilir çanağıyla Tabby’nin yıldızını kolaylıkla gözlemleyebileceğini belirtti. Zhu, “Tabby’nin yıldızını görmezden gelemeyiz” ifadesini kullandı.

En beklenmedik gelişme olur da uzaylılar keşfedilirse, Çin’in bu bilgiyi gizli tutmayacağını umalım.