Okuma süresi: 2 dakika

Asteroit Kuşağı’nda Ceres ve Vesta’nın ardından gelen en büyük gök cisimlerinden biri olan 16 Pysche, yüzlerce yıl sonra dev bir madene dönüşmeye aday.

300 kilometre genişliğindeki asteroit, neredeyse tamamen saf nikel-demirden meydana geliyor. Gökbilimcilerin tahmini, metalik gök cisminin dış katmanları milyonlarca yıl önce uzaya saçılan bir gök cisminin çekirdeği olduğu yönünde.

Geçmişteki gözlemler 16 Psyche üzerinde su bulunmadığına işaret etse de, NASA Kızılötesi Teleskop Tesisi’nde elde edilen verileri değerlendiren Arizona Üniversitesi Ay ve Gezegen Laboratuvarı’ndan Vishnu Reddy, asteroidin yüzeyinde hidroksil izleri bulunduğunu öne sürdü.

Bir hidrojen ile bir oksijen atomundan oluşan hidroksil, Dünya’da var olan bir element. Tepkimeye çok duyarlı bie element olan hidroksil, birçok bileşenle tepkimeye girebildiği gibi bu bileşenleri havadan toplayabiliyor.

16 Psyche'ın radar görüntüleme ile çıkarılan güney yarımküre haritası.
16 Psyche’ın radar görüntüleme ile çıkarılan güney yarımküre haritası.

Asteroit Kuşağı’na yeni bir uzay aracı gönderilebilir

Psyche gibi bir asteroidin su veya hidroksin ile kaplı olmasına geçmişte düşük ihtimal verdiklerini belirten Reddy, “Metal zengini asteroidlerin sudan arınmış kuru ortamlarda oluştuğu bilindiği için en son bulgular biraz kafa karıştırıcı” ifadesini kullandı.

Reddy, 16 Psyche hakkındaki bilgileri, Amerikan Astronomi Topluluğu Gezegen Bilimleri Bölümünü’nün 48’inci toplantısı ve 11’inci Avrupa Gezegen Bilimi Kongresi’nde sundu.

Suyun Psyche ile diğer küçük asteroitlerin çarpışması sonucu ortaya çıkmış olabileceği düşünülüyor. Diğer asteroidlerde yer alan karbon, hidrojen ve su gibi uçucu elementler, çarpışma etkisiyle metalik asteroidin yüzeyine yayılmış olabilir.

Dawn görevi ile Asteroit Kuşağı’nda birçok gizemli bilgiyi ortaya çıkaran NASA, metal deposu asteroidi araştırmak için yeni bir görev düzenlemeyi planlıyor. 16 Psyche yörüngesine gönderilecek uzay aracı, asteroidin yüzeyinden gelen sinyallerin kaynağının su mu yoksa hidroksin mi olduğunu ortaya çıkarabilir.

16 Psyche hakkında The Astronomical Journal dergisinde yayımlanan makaleye buradan ulaşılabilir.